Brak sprawozdania finansowego wbrew pozorom stanowi poważne uchybienie ze strony zarządu spółki. Oczywiście nawet w najlepiej zarządzanych spółkach mogą pojawić się opóźnienia w złożeniu sprawozdania. Jednak w obrocie znajdują się setki, o ile nie tysiące spółek, których zarządy lekceważą obowiązek złożenia sprawozdania finansowego w ogóle.
Kiedy należy spodziewać się konsekwencji?
Należy podkreślić, że z reguły brak sprawozdania finansowego lub złożenie go po terminie nie wywołuje natychmiastowych negatywnych konsekwencji. Z pewnością takie zaniedbanie nie świadczy najlepiej o wizerunku spółki. Jednak aby uzyskać na rynku opinię niesolidnego kontrahenta potrzeba czasu, a ponadto większość klientów nie sprawdza czy dokumenty finansowe zostały złożone przez spółkę w terminie.
Praktyka pokazuje, że konsekwencje najczęściej przychodzą po kilku latach od terminu złożenia sprawozdania. Po tak długim czasie członkowie zarządu muszą liczyć się z wezwaniem z sądu do złożenia brakującej dokumentacji. Sąd ustala które spółki nie złożyły sprawozdań finansowych albo na podstawie własnych analiz, albo na podstawie zgłoszenia od osoby trzeciej.
Co grozi zarządowi spółki za niezłożenie sprawozdania finansowego? Art. 77 Ustawy o rachunkowości, art. 79 Ustawy o rachunkowości
Brak sprawozdania finansowego może skończyć się tylko na wymierzeniu grzywny. W skrajnych przypadkach może jednak dojść do wszczęcia sprawy karnej.
Obecne przepisy pozwalają sądowi nałożyć na członków zarządu spółki grzywnę w wysokości do 15.000 zł. Co istotne, w przypadku dalszego lekceważenia obowiązku złożenia zaległego sprawozdania finansowego sąd może nakładać na członków zarządu spółki kolejne grzywny.
Na koniec warto wspomnieć, że sąd może zgłosić brak sprawozdania finansowego do prokuratury. Zgodnie z Ustawą o rachunkowości niezłożenie sprawozdania finansowego jest przestępstwem. W przypadku wszczęcia sprawy przez prokuraturę należy liczyć się z zarzutami karnymi, a następnie ze skazaniem. Karą za przestępstwo niezłożenia sprawozdania jest grzywna albo ograniczenie wolności.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym
Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku z prowadzeniem spółki z o.o. – zapraszamy do kontaktu
Podobne wpisy: