
Co grozi za obrót narkotykami?
Obrót narkotykami stanowi bardzo poważne przestępstwo uregulowane w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Osoby zajmujące się tym procederem muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami swoich czynów.
Kara za obrót środkami odurzającymi
Zgodnie z art. 56 ust. 1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii: „kto wprowadza do obrotu środki odurzające, substancje psychotropowe, słomę makową lub nowe substancje psychoaktywne albo uczestniczy w takim obrocie, podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”. Bez wątpienia kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 jest jedną z najcięższych kar przewidzianych w polskim prawie karnym. Zatem obrót narkotykami uchodzi w Polsce za ciężkie przestępstwo.
Jeszcze surowsza kara
W związku z powyższym należy wspomnieć o surowszych karach dla osób wprowadzających do obrotu „znaczną” ilość środków odurzających. Należy podkreślić, że zgodnie z orzecznictwem sądowym „znaczna” ilość to ilość umożliwiająca odurzenie co najmniej kilkudziesięciu osób. Za omawiane przestępstwo grozi grzywna i kara pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
Tymczasowe aresztowanie
Zanim sprawa karna zakończy się, podejrzany prawdopodobnie zostanie pozbawiony wolności w areszcie śledczym. Wystarczającym powodem dla zastosowania tymczasowego aresztowania jest surowa kara grożąca za popełnione przestępstwo. Czas trwania tymczasowego aresztowania zależy głównie od skali uprawianego procederu, a także od postawy podejrzanego i przyjętej przez niego linii obrony. Z reguły podejrzany trafia do aresztu śledczego na co najmniej trzy miesiące, jednak okres ten może zostać wydłużony nawet do dwóch lat.
Przygotowanie obrotu narkotykami
Na koniec warto zaznaczyć, że już samo przygotowanie obrotu środkami odurzającymi jest przestępstwem. Przykładami przygotowania do obrotu narkotykami są: pozyskiwanie wspólnika, nawiązywanie kontaktów z dealerami a także sporządzanie planu działania. Za przygotowanie do obrotu środkami odurzającymi grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli przygotowanie dotyczy znacznej ilości narkotyków, sprawca podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku z wywłaszczeniem – zapraszamy do kontaktu