
Dobrowolne poddanie się karze – plusy i minusy przyznania się do winy
Dobrowolne poddanie się karze to sposób zakończenia sprawy karnej niezwykle często proponowany przez Policję lub prokuratora. Policjanci i prokuratorzy wskazują podejrzanym na korzyści wynikające z przyznania się do winy, przede wszystkim na niższy wymiar kary za popełnione przestępstwo. Czy faktycznie dobrowolne poddanie się karze jest aż tak korzystne dla podejrzanego? Jakie konsekwencje czekają osobę, który dobrowolnie podda się karze?
Na czym polega dobrowolne poddanie się karze?
Dobrowolne poddanie się karze polega na przyznaniu się do winy przez podejrzanego i złożenia wniosku o wydanie wyroku bez rozprawy. Karę zawartą w wyroku podejrzany ustala z prokuratorem prowadzącym sprawę oraz z pokrzywdzonym. Jeśli podejrzany osiągnie porozumienie, to nie będzie musiał stawić się na rozprawie przed sądem. Wyrok z ustaloną karą zostanie przysłany pocztą na adres podejrzanego.
Jeżeli oskarżony nie porozumiał się co do kary przed skierowaniem sprawy do sądu, może aż do zakończenia swojego pierwszego przesłuchania na rozprawie przed sądem przyznać się do winy i złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Wtedy w negocjacjach odnośnie kary bierze udział również sędzia. Po uzgodnieniu kary sąd wydaje na rozprawie wyrok skazujący oskarżonego na ustaloną karę.
Skutki dobrowolnego poddania się karze
„Nagrodą” za dobrowolne poddanie się karze jest z reguły niższa kara wymierzana sprawcy przestępstwa. Jeżeli dowody winy sprawcy są ewidentne i niepodważalne, warto z takiej „nagrody” skorzystać.
Jednak w niektórych przypadkach organy ścigania proponują karę niewiele niższą od tej, którą wymierzyłby sąd. W takiej sytuacji warto rozważyć przeprowadzenie sprawy sądowej, zwłaszcza gdy podejrzanemu nie zależy na szybkim skazaniu. Warto zauważyć, że czasami decyzja o poddaniu się karze następuje pod wpływem emocji i bez konsultacji z obrońcą. W rezultacie osoby nieświadome możliwości obrony przyznają się do winy oraz zgadzają się na proponowane przez Policję lub prokuratora warunki poddania się karze. Jednak w ten sposób zamykają sobie możliwość uzyskania uniewinnienia lub uzyskania kary łagodniejszej od tej zaproponowanej przez organy ścigania.
Należy podkreślić, że dowody zebrane w sprawie nie zawsze jednoznacznie wskazują na popełnienie przestępstwa. W toku takiej sprawy można podważyć część dowodów, a także przedstawić nowe dowody na swoją obronę. W rezultacie uzyskuje się karę niższą niż proponowana przez prokuratora, a nawet uniewinnienie.
Na koniec warto wspomnieć, że skorzystanie z dobrowolnego poddania się karze praktycznie uniemożliwia oskarżonemu wniesienie apelacji.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego
Jeżeli zastanawiają się Państwo, czy warto dobrowolnie poddać się karze – zapraszamy do kontaktu
Adwokat Poznań – sprawy karne – chętnie pomożemy w Twojej sprawie