
Gdzie złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa?
Aż do pandemii COVID-19 ze statystyk wynikało, że z roku na rok przestępczość w Polsce systematycznie malała lub utrzymywała się na stałym, stosunkowo niskim poziomie. Jednak najnowsze, nieoficjalne dane wskazują, iż wskaźnik przestępczości w Polsce zaczyna rosnąć. W rezultacie każdy może stać się ofiarą przestępstwa – takiego jak kradzież z włamaniem, zniszczenie mienia, wypadek komunikacyjny lub oszustwo. W niniejszym artykule krótko przedstawimy zagadnienia dotyczące składania zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Zgodnie z przepisami każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ma obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. Warto jednak podkreślić, że osoba posiadająca informacje o popełnieniu przestępstwa w większości przypadków nie poniesie odpowiedzialności karnej gdy zawiadomienia nie złoży. Wynika to z faktu, że niedopełnienie tego obowiązku nie jest karane.
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego
Wyjątki
Istnieją jednak wyjątki od powyższej reguły.
Po pierwsze, każda osoba ma obowiązek zawiadomić o popełnieniu przestępstw takich jak: zabójstwo, spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, sprowadzenie katastrofy, pozbawienie człowieka wolności, zgwałcenie lub wymuszenie czynności seksualnej, seksualne wykorzystania bezradności lub niepoczytalności innej osoby, obcowanie płciowe z osobą małoletnią lub doprowadzenie jej do poddania się czynnościom seksualnym oraz wzięcie lub przetrzymywanie zakładnika.
Po drugie, za niezawiadomienie prokuratora lub Policji o popełnieniu wskazanych wyżej przestępstw każdej osobie posiadającej wiedzę o ich popełnieniu grozi odpowiedzialność karna.
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny
Zawiadomienie prokuratora, Policji lub innych organów
Z reguły o popełnieniu przestępstwa zawiadamia się prokuratora lub Policję. Jednak w zależności od sytuacji zawiadomienie można złożyć do: Straży Granicznej (SG), Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) oraz Żandarmerii Wojskowej (ŻW) oraz innym organom przewidzianym w przepisach szczególnych.
Jednostki Policji na obszarze województwa wielkopolskiego
Pokrzywdzeni mogą zawiadomić o popełnieniu przestępstwa funkcjonariuszy pionów dochodzeniowo-śledczych w Komendach Powiatowych Policji (KPP) lub w Komendach Miejskich Policji (KMP). Warto zwrócić uwagę, że zawiadomienie może nastąpić osobiście poprzez stawiennictwo w jednostce Policji lub poprzez sporządzenie zawiadomienia na piśmie i przesłanie go do jednostki. Poniżej znajduje się lista KPP i KMP w województwie wielkopolskim:
1. KPP Chodzież
2. KPP Czarnków
3. KPP Gniezno
4. KPP Gostyń
5. KPP Grodzisk Wielkopolski
6. KPP Jarocin
7. KMP Kalisz
8. KPP Kępno
9. KPP Koło
10. KMP Konin
11. KPP Kościan
12. KPP Krotoszyn
13. KMP Leszno
14. KPP Międzychód
15. KPP Nowy Tomyśl
16. KPP Oborniki
17. KPP Ostrów Wielkopolski
18. KPP Ostrzeszów
19. KPP Piła
20. KPP Pleszew
21.KMP Poznań
22. KPP Rawicz
23. KPP Słupca
24. KPP Śrem
25. KPP Środa Wielkopolska
26. KPP Szamotuły
27. KPP Turek
28. KPP Wągrowiec
29. KPP Wolsztyn
30. KPP Września
31. KPP Złotów
Co więcej, zawiadomić można również ogniwa kryminalne funkcjonujące w ramach Komisariatów Policji w mniejszych miejscowościach.
KWP, CBŚP, służby specjalne, ŻW
Jeżeli zdaniem pokrzywdzonego charakter i waga sprawy wymagają zawiadomienia innych organów, możliwe jest zawiadomienie instytucji wskazanych poniżej:
1. Komenda Wojewódzka Policji (KWP) w Poznaniu – ul. Kochanowskiego 2A, 60-844 Poznań
2. Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) Zarząd w Poznaniu – ul. Kochanowskiego 3, 60-844 Poznań
3. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) – Delegatura w Poznaniu – ul. Rolna 43-53, 61-487 Poznań
4. Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) – Delegatura w Poznaniu – ul. Serdeczna 1, 62-081 Wysogotowo
5. Wydział Żandarmerii Wojskowej (ŻW) w Poznaniu – ul. Bukowska 24, 60-811 Poznań
Kancelaria oferuje pomoc prawną w zakresie zawiadomień o popełnieniu przestępstwa