
Hipoteka przymusowa – jak usunąć hipotekę z księgi wieczystej?
Hipoteka przymusowa to jeden ze sposobów zabezpieczenia majątkowego w sprawie karnej. Jeden z naszych poprzednich wpisów poruszał kwestię zabezpieczenia majątkowego i sytuacji, w których takie zabezpieczenie może nastąpić. Nie ulega wątpliwości, że hipoteka przymusowa utrudnia właścicielowi korzystanie ze swojej nieruchomości. Nie dziwi więc, że właścicielom zależy na jak najszybszym pozbyciu się hipoteki ze swojej własności.
Skutki hipoteki przymusowej
Teoretycznie ustanowienie hipoteki przymusowej nie wiąże się z dolegliwościami dla właściciela nieruchomości. Faktycznie jednak właściciel może mieć poważne problemy ze sprzedażą takiej nieruchomości. Klienci wiedząc o hipotece albo w ogóle zrezygnują z kupna nieruchomości, albo będą próbowali wynegocjować możliwe jak najniższą cenę. Reasumując, nieruchomość z wpisaną hipoteką przymusową jest po prostu nieatrakcyjna dla potencjalnego kupującego. Co więcej istnienie hipoteki powoduje, że właściciel nieruchomości pozostaje w ciągłej niepewności co do rozpoczęcia egzekucji z nieruchomości. Zwłaszcza w sytuacji, gdy wyrok skazujący zakłada naprawienie wysokiej szkody lub uiszczenie surowej grzywny.
Zażalenie na postanowienie
Zabezpieczenie majątkowe (w tym hipoteka przymusowa) jest nakładane postanowieniem prokuratora lub sądu. Zatem aby usunąć hipotekę trzeba uchylić postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym. Pierwszym – nie zawsze skutecznym – sposobem na uchylenie zabezpieczenia jest zażalenie do sądu.
Co zrobić, gdy zażalenie okazało się nieskuteczne?
Na szczęście negatywna decyzja dotycząca zażalenia nie oznacza, że hipoteka przymusowa pozostanie na nieruchomości na długie lata. W każdym czasie można złożyć wniosek o uchylenie zabezpieczenia majątkowego. Kluczowe jest odpowiednie uzasadnienie takiego wniosku. Przepisy nie wymieniają szczegółowo przyczyn, dla których zabezpieczenie majątkowe może zostać uchylone. Zatem dla skuteczności wniosku istotne jest przygotowanie odpowiednich argumentów, które przekonają prokuratora lub sędziego do uchylenia zabezpieczenia.
Mam pozytywną decyzję. Co dalej?
Samo uchylenie postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym to dopiero pierwszy krok do usunięcia hipoteki. Drugą, równie ważną kwestią jest wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Co do zasady wykreślenie hipoteki następuje na wniosek prokuratora lub sądu. Jednak organy takich wniosków często nie składają, pomimo że postanowienie o zabezpieczeniu zostało już dawno wyeliminowane. W takiej sytuacji trzeba podjąć samodzielne działania zmierzające do trwałego usunięcia hipoteki. W przeciwnym wypadku inne osoby przeglądające księgę wieczystą mogą błędnie stwierdzić, że na nieruchomości nadal ciąży hipoteka. Dlatego należy we własnym zakresie poskładać wnioski do prokuratury lub sądu karnego o wykreślenie hipoteki. Jeżeli sytuacja prawna nieruchomości na to pozwala (w szczególności nieruchomość posiada jednego właściciela) można od razu złożyć pismo do sądu wieczystkoksięgowego z wnioskiem o wykreślenie hipoteki.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku z wykreśleniem hipoteki – zapraszamy do kontaktu