
Jakie prawa mają członkowie wspólnoty mieszkaniowej?
Członkowie wspólnoty mieszkaniowej aktywnie uczestniczą w utrzymaniu nieruchomości. To od nich wspólnota pozyskuje pieniądze na remonty oraz inne wydatki związane z nieruchomością. Niestety doświadczenie pokazuje, że nierzadko członkowie wspólnoty mieszkaniowej nie zdają sobie sprawy ze swoich praw, które można wykorzystać w celu lepszego zarządzania nieruchomością.
Przeglądanie dokumentów
Każdy członek wspólnoty mieszkaniowej ma prawo wglądu w dokumentację wspólnoty. Warto podkreślić, że zarząd wspólnoty nie może odmówić członkom przeglądania rachunków, faktur oraz treści zawieranych przez wspólnotę umów. Członkowie wspólnoty mają również prawo do wglądu w dokumenty z zebrań wspólnoty.
Zgoda członków wspólnoty na podjęcie inwestycji
Zarządzanie bieżącymi kosztami utrzymania nieruchomości należy do zadań zarządu wspólnoty. Jednak poważniejsze inwestycje mogą zostać wykonane tylko po wyrażeniu zgody przez członków wspólnoty. Należy podkreślić, że aby uzyskać zgodę zarząd powinien zorganizować zebranie właścicieli lokali. Na takim zebraniu członkowie wspólnoty głosują nad propozycją przedstawioną przez zarząd. Co ciekawe, członkowie wspólnoty mogą oddać głosy także indywidualnie, bez organizowania zebrania. Zebranie głosów może nastąpić również w sposób mieszany – częściowo na zebraniu, a częściowo od poszczególnych członków.
Warto zauważyć, że zgoda członków wspólnoty jest wymagana również w innych przypadkach, takich jak na przykład przyznanie wynagrodzenia zarządowi wspólnoty.
Zebranie właścicieli lokali
Przepisy – poza regulacjami dotyczącymi sposobu liczenia głosów – nie zawierają żadnych szczegółowych zapisów dotyczących sposobu przeprowadzania zebrania. Dlatego też bardzo istotną kwestią jest szczegółowe uregulowanie tej kwestii w umowie dotyczącej sposobu zarządzania nieruchomością.
Zaskarżanie uchwały do sądu
Gdy uchwała narusza prawo lub zapisy umowy dotyczącej sposobu zarządzania nieruchomością, istnieje możliwość jej zaskarżenia do sądu. Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę również wtedy, gdy jest ona sprzeczna z zasadami prawidłowego zarządu nieruchomością lub w inny sposób narusza interesy członka wspólnoty.
Na koniec należy podkreślić, że omawianą uchwałę można zaskarżyć w sześciotygodniowym terminie. Termin liczy się od dnia podjęcia uchwały na zebraniu albo od dnia powiadomienia członka wspólnoty o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku z działaniami wspólnoty mieszkaniowej – zapraszamy do kontaktu