
Kradzież pieniędzy z konta bankowego a odszkodowanie
Kradzież pieniędzy z konta bankowego stała się w ostatnich czasach plagą bankowości elektronicznej. Przestępcy bezwzględnie wykorzystują luki w zabezpieczeniach banków oraz nieostrożność posiadaczy rachunków bankowych. W związku z tym – jak zachować się po stwierdzeniu kradzieży środków z konta?
Zawiadomienie o przestępstwie…
Wydawałoby się, że w celu skutecznego odzyskania utraconych środków najlepszym rozwiązaniem będzie zawiadomienie Prokuratury oraz Policji. Jednak ujęcie sprawcy przestępstwa stanowi spory problem. Osoby zajmujące się kradzieżami z kont doskonale kamuflują swoją działalność oraz szybko upłynniają ukradzione środki. W rezultacie ustalenie tożsamości sprawcy przestępstwa jest właściwie niemożliwe, a w najlepszym przypadku trwa latami. Co więcej, nawet po zatrzymaniu i osądzeniu sprawcy praktycznie nie ma szans na odzyskanie pieniędzy. Skradzione środki z reguły natychmiast trafiają na zagraniczne konta lub są lokowane w kryptowalutach.
Oczywiście osoba pokrzywdzona powinna zgłosić sprawę na Policję. Jednak w celu odzyskania pieniędzy rekomendujemy inne środki prawne.
…czy powództwo cywilne?
Kradzież pieniędzy z konta bankowego otwiera przed posiadaczem konta możliwość uzyskania odszkodowania. Jak wspomniano wyżej, dochodzenie zwrotu środków od sprawcy jest niezwykle trudne, o ile nie niemożliwe. Jednak posiadacz konta może dochodzić odszkodowania bezpośrednio od banku.
Orzecznictwo sądowe wskazuje, że w pewnych sytuacjach bank ma obowiązek wypłacić posiadaczowi konta odszkodowanie za środki utracone na skutek kradzieży. Odszkodowanie może zostać wypłacone między innymi w poniższych sytuacjach:
1. posiadacz rachunku nieświadomie skorzystał z fałszywej aplikacji bankowej;
2. posiadacz konta nieświadomie skorzystał z fałszywej strony internetowej banku;
3. posiadacz konta nieświadomie wskazał dane logowania do konta bankowego osobie podającej się za pracownika banku.
Orzecznictwo:
1. Wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi z 8 lutego 2016 roku (sygn. akt I C 1908/14)
2. Wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi z 15 stycznia 2016 roku (sygn. akt I C 307/15)
3. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 listopada 2017 r. (sygn. akt I CSK 53/17)
4. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 stycznia 2018 r., (sygn. akt V CSK 141/17)
5. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 9 marca 2018 r. (sygn. akt V ACa 58/18)
Jeżeli potrzebują Państwo więcej informacji lub potrzebują Państwo pomocy w odzyskaniu środków – zapraszamy do kontaktu