
Mandat karny za wykroczenie skarbowe – Kodeks karny skarbowy
Od dnia 1 maja 2021 roku obowiązują nowe przepisy Kodeksu karnego skarbowego (dalej: kks) dotyczące mandatów za wykroczenie skarbowe. Czy omawiana zmiana przepisów okaże się korzystna dla sprawców?
Obecnie przepisy pozwalają nałożyć karę grzywny w drodze mandatu za wykroczenie skarbowe tylko w ściśle określonych przypadkach. Po pierwsze, mandat za wykroczenie skarbowe grozi gdy okoliczności popełnienia wykroczenia nie budzą wątpliwości. Po drugie, mandat można nałożyć gdy nie zachodzi potrzeba wymierzenia kary wyższej niż pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia. Aby ukarać sprawcę mandatem konieczne jest wyrażenie przez niego zgody na przyjęcie mandatu. W razie braku takiej zgody w sprawie prowadzone jest dochodzenie, a po jego zakończeniu kierowany jest akt oskarżenia do sądu.
Przed omawianą nowelizacją kks dopuszczał możliwość nałożenia mandatu karnego do kwoty nieprzekraczającej wysokości podwójnego minimalnego wynagrodzenia. Zgodnie z obecnymi przepisami mandatem karnym można nałożyć grzywnę do kwoty pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Tym samym ustawodawca ponad dwukrotnie podwyższył maksymalną wysokość grzywny grożącą sprawcy wykroczenia skarbowego, wobec którego zastosowano mandat karny. Rada Ministrów ustaliła minimalne wynagrodzenie w 2021 roku na kwotę 2800 złotych. Zatem maksymalną grzywną, jaką aktualnie może otrzymać sprawca wykroczenia skarbowego w drodze mandatu jest kwota 14.000 złotych.
Korzyścią dla sprawcy wykroczenia który przyjął mandat, jest uniknięcie postępowania sądowego. Podwyższenie górnej granicy grzywny nakładanej mandatem może spowodować, że korzyść ta obejmie więcej wykroczeń skarbowych. Jednak w związku z podwyższeniem górnej granicy grzywny nakładanej mandatem istnieje ryzyko nałożenia grzywny w zbyt wysokiej kwocie. Przykładem takiego działania może być wymierzenie kary przez organ bez analizy stanu majątkowego i rodzinnego sprawcy (zwłaszcza jego dochodów i możliwości zarobkowych). Naszym zdaniem w przypadku grzywien zbliżonych wysokością do cztero lub pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia korzystniejsza jest możliwość obrony praw w sądach.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy
Jeżeli poszukują Państwo pomocy w sprawie karnej gospodarczej lub skarbowej – zapraszamy do kontaktu z kancelarią