
Nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków w spółce z o.o.
Kierowanie spółką z o.o. należy do zarządu spółki. Członkowie zarządu prowadzą sprawy spółki i reprezentują ją. Niestety może się okazać, iż członkowie zarządu nie są osobami kompetentnymi lub dopuszczają się zaniedbań w zarządzaniu spółką. W rezultacie członkowie zarządu spółki z o.o. mogą wyrządzić spółce szkodę. Na szczęście przepisy prawa przewidują w takich przypadkach możliwość dochodzenia odszkodowań od członków zarządu na rzecz spółki z o.o..
Przy ustaleniu odpowiedzialności członka zarządu należy wykazać, że dopuścił się on zachowania niezgodnego z prawem oraz z umową spółki. Ponadto przepisy zakładają, że członek zarządu jest profesjonalistą i przy wykonywaniu swoich obowiązków powinien dołożyć staranności wynikającej z zawodowego charakteru swojej działalności. Niezachowanie staranności przez członka zarządu stanowi kolejną okoliczność obciążającą członka zarządu. Co istotne, odszkodowania może dochodzić zarówno spółka z o.o. jak i każdy wspólnik działający w imieniu i na rzecz spółki.
Jeżeli kilku członków zarządu wyrządziło szkodę spółce z o.o., każdy z nich może ponieść odpowiedzialność odszkodowawczą.
Analizując przedmiotowe kwestie należy zwrócić uwagę na okres, w którym doszło do wyrządzenia szkody. Przedawnienie roszczenia o odszkodowanie następuje z upływem trzech lat od dnia, w którym spółka dowiedziała się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże w każdym przypadku roszczenie przedawnia się z upływem dziesięciu lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wyrządzające szkodę.
Na marginesie warto wspomnieć, że wskazanej powyżej odpowiedzialności odszkodowawczej mogą podlegać także członkowie rady nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz likwidatorzy.
W szczególnych przypadkach możliwe jest zawiadomienie organów ścigania o popełnieniu przestępstwa wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym. Sytuacja taka ma miejsce wtedy, gdy szkoda wyrządzona przez nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków wynosi co najmniej 200.000 zł.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny
Jeżeli chcą Państwo uzyskać pomoc w sprawie dotyczącej spółki – zapraszamy do kontaktu z kancelarią