
Odwołanie od niekorzystnego rozstrzygnięcia sądu
Aby skutecznie złożyć odwołanie konieczne jest prawidłowe sporządzenie apelacji, zażalenia lub skargi i wniesienie ich w terminie do właściwego sądu.
Sądy powszechne
Odwołanie należy wnieść do sądu wyższej instancji niż sąd, który wydał zaskarżone rozstrzygnięcie. Co istotne, środek zaskarżenia wnosi się za pośrednictwem sądu, który wydał orzeczenie.
Odwołanie od rozstrzygnięcia sądu rejonowego składa się do sądu okręgowego za pośrednictwem sądu rejonowego, który wydał zaskarżone orzeczenie. Z kolei odwołanie od orzeczenia wydanego w pierwszej instancji przez sąd okręgowy powinno zostać wniesione do sądu apelacyjnego za pośrednictwem sądu okręgowego, który wydał zaskarżone rozstrzygnięcie.
Poniższa lista wskazuje sądy rejonowe, od których orzeczeń środek odwoławczy wnosi się do sądu okręgowego w Poznaniu:
- Chodzież
- Gniezno
- Gostyń
- Grodzisk Wielkopolski
- Kościan
- Leszno
- Nowy Tomyśl
- Oborniki
- Piła
- Grunwald i Jeżyce w Poznaniu
- Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu
- Stare Miasto w Poznaniu
- Rawicz
- Szamotuły
- Śrem
- Środa Wielkopolska
- Trzcianka
- Wągrowiec
- Wolsztyn
- Września
- Złotów
Przykład: apelacja od wyroku sądu rejonowego w Obornikach powinna być wniesiona za pośrednictwem sądu rejonowego w Obornikach do sądu okręgowego w Poznaniu.
Z kolei odwołanie od orzeczenia sądu okręgowego w Poznaniu zawsze wnosi się za pośrednictwem sądu okręgowego w Poznaniu do sądu apelacyjnego w Poznaniu.
Kasacja w sprawie karnej i skarga kasacyjna w postępowaniu cywilnym
Wyroki sądów drugiej instancji mogą zostać podważone między innymi w drodze kasacji (wyroki sądów karnych) lub skargi kasacyjnej (wyroki sądów cywilnych). Jedynym sądem właściwym do ich rozpatrzenia jest Sąd Najwyższy w Warszawie.
Sądy administracyjne
Rozstrzygnięcia wojewódzkich sądów administracyjnych są zawsze zaskarżane do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie za pośrednictwem wojewódzkiego sądu administracyjnego, który wydał zaskarżone orzeczenie.
Wyjątki
Od powyższych reguł przewidziane są liczne wyjątki. W pierwszej kolejności należy zauważyć, iż część środków zaskarżenia wnosi się do sądu, który wydał rozstrzygnięcie. Taka procedura dotyczy: sprzeciwu od nakazu zapłaty i zarzutów od nakazu zapłaty czy skargi na orzeczenie referendarza sądowego. Na koniec warto podkreślić, że nie każde rozstrzygnięcie sądu jest zaskarżalne.
Przymus adwokacko-radcowski
Kasacja w sprawie karnej oraz skarga kasacyjna w postępowaniu cywilnym muszą zostać sporządzone przez adwokata lub radcę prawnego. Należy zauważyć, że wymóg ten dotyczy także skargi kasacyjnej w postępowaniu sądowoadministracyjnym.
Ponadto apelacja od wyroku karnego sądu okręgowego, która nie pochodzi od prokuratora, powinna być sporządzona i podpisana przez adwokata lub radcę prawnego.
Podstawy prawne:
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi
W celu sporządzenia odwołania zapraszamy do kontaktu z kancelarią radcy prawnego.