Kancelaria radcy prawnego Łukasz Raczyński Kancelaria radcy prawnego Łukasz Raczyński
  • Strona główna
  • Usługi
    • Sprawy cywilne, administracyjne, prawo pracy
    • Obsługa prawna cudzoziemców
    • RODO i ochrona danych osobowych
    • Ochrona dłużnika i kontrole podatkowe
    • Sprawy karne i karnoskarbowe
    • Obsługa prawna przedsiębiorców
  • Zespół
  • Vademecum
  • Kontakt
Przestępstwo stalkingu
  • 14/07/2022

Przestępstwo stalkingu

Przestępstwo stalkingu jest szczególnie niebezpieczne dla psychiki i poczucia bezpieczeństwa człowieka. Sprawca może wywołać u ofiary poczucie ciągłego niepokoju, problemy w funkcjonowaniu w społeczeństwie oraz choroby psychiczne i fizyczne. Na czym polega stalking? Jak bronić się przed stalkerem?

Definicja stalkingu

Przestępstwo stalkingu składa się z kilku elementów.

Pierwszym elementem jest nękanie innej osoby. Nękanie to dręczenie kogoś, stwarzanie niepokoju, dokuczanie, nie dawanie spokoju. W przypadku przestępstwa stalkingu nękanie musi być uporczywe, a zatem wielokrotne, powtarzające się i rozciągnięte w czasie.

Nękanie może dotyczyć również osoby najbliższej dla pokrzywdzonego stalkingiem. W świetle przepisów osobą najbliższą jest w szczególności małżonek, partner, dziecko oraz rodzeństwo.

Drugim elementem stalkingu jest wzbudzenie u pokrzywdzonego poczucia zagrożenia, poniżenia, udręczenia lub istotnego naruszenia prywatności.

Należy podkreślić, że przepisy nie wskazują dokładnych zachowań składających się na stalking. Dzięki temu pokrzywdzony może dochodzić swych praw i bronić się przed stalkerem niezależnie od sposobu działania sprawcy. Wymagane jest jedynie, aby czyny stalkera wzbudziły u pokrzywdzonego poczucie zagrożenia, poniżenia, udręczenia lub istotnego naruszenia prywatności.

Stalking – jakie kroki prawne podjąć?

Po pierwsze należy wskazać, że stalking jest przestępstwem. Stalker podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Aby stalker poniósł karę za swoje zachowanie konieczna jest wizyta pokrzywdzonego na komisariacie Policji. Pokrzywdzony powinien złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa stalkingu oraz wniosek o ściganie sprawcy.

Warto podkreślić, że w skrajnych sytuacjach takich jak próba samobójcza pokrzywdzonego, stalker podlega surowszej karze – pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Na koniec warto zaznaczyć, że prywatność oraz zdrowie psychiczne stanowią dobra osobiste człowieka. W rezultacie pokrzywdzony działaniami stalkera może żądać zadośćuczynienia pieniężnego za naruszenie swoich dóbr osobistych. W celu uzyskania zadośćuczynienia pokrzywdzony musi złożyć pozew w sądzie.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny

Jeżeli potrzebują Państwo zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa stalkingu lub pozwu skierowanego przeciwko stalkerowi – zapraszamy do kontaktu

Kontakt

Tagi:
Kancelaria PoznańPrawnik PoznańSprawa Karna
Poprzedni wpisUpadłość konsumencka czy układ konsumencki?
Następny wpisZlicytowanie mieszkania przez komornika – część pierwsza
Powiązane wpisy
  • Zlicytowanie mieszkania
    Zlicytowanie mieszkania przez komornika – część druga 21/07/2022
  • Zlicytowanie mieszkania przez komornika
    Zlicytowanie mieszkania przez komornika – część pierwsza 18/07/2022
Kancelaria radcy prawnego - Łukasz Raczyński - Wągrowiec, Oborniki, Rogoźno, Szamotuły

Obserwuj nas
Facebook

Polityka prywatności

Dane kontaktowe
ul. Wodna 11
62-001 Golęczewo

tel. 515 940 208

e-mail:
radcaprawny@kancelaria-raczynski.pl

© 2022 Kancelaria Raczyński
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności