
Radca prawny czy adwokat – do kogo zwrócić się o pomoc prawną?
Spośród licznych zawodów prawniczych w Polsce dwa z nich zajmują się świadczeniem pomocy prawnej dla osób fizycznych oraz podmiotów gospodarczych. Mowa o zawodach radcy prawnego oraz adwokata.
Potencjalni klienci chcący skorzystać z pomocy prawnej często zastanawiają się, czy pełnomocnikiem w ich sprawie powinien być radca prawny czy adwokat. Niniejszy artykuł pozwoli przedstawić podobieństwa i różnice występujące pomiędzy tymi zawodami prawniczymi.
Świadczenie pomocy prawnej – adwokat a radca prawny
Zawód adwokata polega w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Z kolei świadczenie pomocy prawnej przez radcę prawnego polega w szczególności na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy.
Jak widać czynności wykonywane przez radców prawnych i adwokatów w ramach świadczenia pomocy prawnej są praktycznie identyczne. Wynika to między innymi ze sposobu przygotowywania prawników do wykonywania tych zawodów.
Przygotowanie do zawodu – aplikacja
Zarówno radca prawny jak i adwokat przed uzyskaniem uprawnień do wykonywania zawodu odbywają aplikację, która ma na celu przygotowanie prawnika do należytego i samodzielnego wykonywania zawodu.
Egzamin wstępny
Prawnik który zamierza odbyć aplikację radcowską lub adwokacką przystępuje do egzaminu wstępnego na aplikację. Zakres wiedzy objęty wspomnianym egzaminem jest identyczny dla prawników przystępujących do egzaminu adwokackiego i radcowskiego. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu prawnik może wpisać się na listę aplikantów radcowskich bądź adwokackich.
Odbywanie aplikacji
Prawnik wpisany na listę aplikantów adwokackich lub radcowskich nabywa takie umiejętności jak występowanie przed sądami i organami, sporządzanie pism, umów i opinii prawnych. Ponadto uczy się zasad wykonywania zawodu. Aplikacja radcowska oraz adwokacka trwają trzy lata.
Podczas aplikacji aplikanci radcowscy oraz adwokaccy uczestniczą w wykładach i konwersatoriach z zakresu prawa cywilnego, karnego, rodzinnego, gospodarczego, handlowego i administracyjnego. Aplikanci są zobowiązani do zaliczenia kolokwiów, które obejmują materiał omawiany podczas tych wykładów i konwersatoriów.
W przypadku obu aplikacji aplikanci odbywają praktyki w sądach i prokuraturach, które mają na celu zarówno praktyczne, jak i teoretyczne zapoznanie aplikantów ze sposobem funkcjonowania tych instytucji. Ponadto aplikanci radcowscy są zobowiązani do odbycia praktyk w kancelariach, w działach prawnych spółek i w urzędach. Nad przebiegiem aplikacji radcowskiej i adwokackiej czuwa patron. Jest to radca prawny lub adwokat, który regularnie spotyka się z aplikantem i przygotowuje go do wykonywania zawodu.
Regulamin odbywania aplikacji radcowskiej
Regulamin odbywania aplikacji adwokackiej
Egzamin zawodowy
Aplikacja kończy się po trzech latach. W ciągu tego okresu aplikanci radcowscy i adwokaccy muszą pozdawać wszystkie kolokwia, odbyć całość praktyk oraz uczestniczyć w spotkaniach z patronem. Po zakończeniu aplikacji aplikanci radcowscy mogą przystąpić do egzaminu radcowskiego, natomiast adwokaccy do adwokackiego. Oba egzaminy obejmują zadania z zakresu prawa karnego, cywilnego, gospodarczego, administracyjnego oraz etyki zawodowej.
W przypadku uzyskania pozytywnej oceny z powyższych egzaminów prawnik może wpisać się na listę radców prawnych lub adwokatów.
Praktyka wykonywania zawodów radcy prawnego i adwokata
Zwyczajowo przyjęło się, że adwokaci zajmują się sprawami karnymi oraz rodzinnymi, natomiast radcowie prawni sprawami zakresu obsługi przedsiębiorstw. Obecnie podział ten jest praktycznie nieaktualny. Na rynku działają liczne kancelarie radcowskie prowadzące sprawy karne a także kancelarie adwokackie zajmujące się prawem gospodarczym. W związku z powyższym nie ma znaczenia czy Państwa sprawą zajmie się radca prawny czy adwokat.
Na koniec warto podkreślić, że stawki minimalnego wynagrodzenia radców prawnych i adwokatów są identyczne dla obu zawodów prawniczych.
Kancelaria radcy prawnego zaprasza do kontaktu.