Kancelaria radcy prawnego Łukasz Raczyński - Rogoźno, Szamotuły, Oborniki, Wągrowiec Kancelaria radcy prawnego Łukasz Raczyński - Rogoźno, Szamotuły, Oborniki, Wągrowiec
  • Strona główna
  • Usługi
    • Sprawy cywilne, administracyjne, prawo pracy
    • Obsługa prawna cudzoziemców
    • RODO i ochrona danych osobowych
    • Ochrona dłużnika i kontrole podatkowe
    • Sprawy karne i karnoskarbowe
    • Obsługa prawna przedsiębiorców
  • Zespół
  • Vademecum
  • Kontakt
Oskarżonego pomimo jego niewinności
  • 30/06/2022

Skazanie oskarżonego pomimo jego niewinności. Jak podważyć niekorzystny wyrok karny?

Niestety w praktyce wymiaru sprawiedliwości zdarzają się sytuacje, w których ma miejsce skazanie oskarżonego pomimo jego niewinności. Szansą podważenia niekorzystnego prawomocnego wyroku jest wznowienie postępowania.

Kiedy można wznowić sprawę karną?

Prawomocnie zakończoną sprawę karną sąd wznawia przede wszystkim wtedy, gdy po wydaniu wyroku pojawią się nowe fakty lub dowody wskazujące na to, że oskarżony nie popełnił przestępstwa.

Nowe dowody muszą odkrywać nieznane podczas rozprawy fakty. Ich celem jest doprowadzenie sądu do zupełnie innych wniosków od tych, które skutkowały skazaniem oskarżonego pomimo jego niewinności. Z pewnością „nowymi dowodami” są dowody nieprzeprowadzone na rozprawie.

Kolejną przyczyną wznowienia postępowania jest przeprowadzenie sprawy i jej zakończenie pod nieobecność oskarżonego. Aby na tej podstawie skutecznie wznowić sprawę oskarżony ma obowiązek złożyć wniosek do sądu, w którym wykaże że nie wiedział o rozprawach oraz o możliwości wydania wyroku pod jego nieobecność. W tej sytuacji wniosek należy złożyć w ciągu miesiąca od dnia, w którym oskarżony dowiedział się o wyroku skazującym.

Jak złożyć wniosek o wznowienie?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wniosek o wznowienie postępowania karnego powinien być sporządzony i podpisany przez adwokata albo radcę prawnego. Wniosek nie spełniający tego wymogu nie zostanie przez sąd rozpatrzony.

Wniosek o wznowienie rozpatruje sąd okręgowy. Jeżeli jednak wniosek dotyczy wyroku sądu okręgowego, to o wznowieniu decyduje sąd apelacyjny. Z kolei przy wznowieniu sprawy zakończonej wyrokiem sądu apelacyjnego lub Sądu Najwyższego orzeka Sąd Najwyższy.

Postanowienie sądu dotyczące wniosku najczęściej wydaje się bez udziału oskarżonego. Jednak prezes sądu lub sąd może zadecydować o przeprowadzeniu posiedzenia i o jego obecności na takim posiedzeniu.

Rozstrzygnięcia sądu

Jeżeli wniosek o wznowienie zostanie uwzględniony, to sprawa zostanie ponownie rozpoznana. W skrajnych przypadkach sąd może od razu uniewinnić oskarżonego lub umorzyć sprawę.

Na koniec należy wskazać, że na postanowienie nieuwzględniające wniosku można złożyć zażalenie, o ile wydał je sąd okręgowy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego

Jeżeli zamierzają Państwo wznowić sprawę karną – zapraszamy do kontaktu

Kontakt

Tagi:
Kancelaria PoznańPrawnik PoznańSprawa Karna
Poprzedni wpisZastępcza kara pozbawienia wolności – jak jej uniknąć?
Następny wpisZażalenie na zatrzymanie przez Policję
Powiązane wpisy
  • wypadek przy pracy
    Odszkodowanie za wypadek przy pracy 18/05/2023
  • Zaległe alimenty
    Jak ściągnąć zaległe alimenty od dłużnika? 05/05/2023
Kancelaria radcy prawnego - Łukasz Raczyński

Obserwuj nas
Facebook

Polityka prywatności

Dane kontaktowe
ul. Wodna 11
62-001 Golęczewo

tel. 515 940 208

e-mail:
radcaprawny@kancelaria-raczynski.pl

© 2023 Kancelaria Raczyński
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności