
Spółki po nowemu. Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych (ksh).
W zeszłym roku Rada Ministrów przyjęła projekt dotyczący nowelizacji Kodeksu spółek handlowych (ksh). Projekt został przegłosowany przez Sejm 9 lutego 2022 r. i obecnie skierowano go do Senatu. Nowelizacja ma wejść w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Ustawodawca wskazuje, że celem nowelizacji jest zwiększenie nadzoru nad działalnością spółek handlowych. Zmiany w prawie wiążą się między innymi z medialną sprawą spółki windykacyjnej GetBack S.A.. Spółka ta miała poważne problemy z płynnością finansową. W rezultacie osobom zarządzającym zarzucono fałszowanie sprawozdań finansowych, oszustwa, wyrządzenie szkody spółce i wyprowadzanie jej majątku. Tysiące inwestorów do dziś nie może odzyskać miliardów zainwestowanych w obligacje GetBack S.A..
W związku z tym nowe przepisy mają uregulować relacje pomiędzy spółkami dominującymi a spółkami zależnymi. Co więcej, dojdzie do wzmocnienia roli rady nadzorczej i przyznania jej uprawnienia do wyboru zewnętrznego doradcy. Ponadto nowelizacja doprecyzuje kwestie związane z kadencją i mandatem członków organów spółek.
Na zakończenie należy wspomnieć o zawartej w nowelizacji „zasadzie biznesowej oceny sytuacji”. Zasada ta przewiduje zabezpieczenie członków organów spółek przed odpowiedzialnością odszkodowawczą za ich błędne decyzje. Obrona przed żądaniem odszkodowawczym będzie możliwa, jeżeli błędną decyzję podjęto w granicach uzasadnionego ryzyka biznesowego i w oparciu o adekwatne do okoliczności informacje. Kolejnymi warunkami skutecznej obrony członków organu jest staranność i lojalność w wykonywaniu obowiązków przez członków organu spółki.
Uzasadnienie projektu nowelizacji ksh
Jeżeli chcą Państwo uzyskać więcej informacji na temat obsługi prawnej spółek z ograniczoną odpowiedzialnością – zapraszamy do kontaktu z kancelarią