
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne szansą dla dłużników w okresie pandemii
Pandemia COVID-19 doprowadziła do zerwania łańcucha globalnych dostaw towarów, ograniczenia ruchu granicznego oraz zmniejszenia zapotrzebowania na usługi i produkty. Pandemia szczególnie dotknęła mikro i małych przedsiębiorców z branży gastronomicznej, turystycznej i rozrywkowej. Kryzys nie ominął również firm z branży przemysłowej. Pomocą dla takich niewypłacalnych dłużników może być uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne.
Upadłość…
Niewypłacalny dłużnik może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Niewypłacalność dłużnika polega na braku możliwości wykonywania swoich zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu przekracza trzy miesiące.
Po ogłoszeniu upadłości majątek upadłego obejmuje syndyk. Tym samym upadły praktycznie traci wszelką kontrolę nad swoim majątkiem.
Zakończenie postępowania upadłościowego skutkuje umorzeniem zobowiązań upadłego. Do wad postępowania upadłościowego należy zaliczyć wysoki stopień jego sformalizowania oraz czas trwania. Okoliczności te nie sprzyjają dłużnikom w dynamicznie zmieniającej się sytuacji pandemicznej.
Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. – prawo upadłościowe
…czy restrukturyzacja?
Inną formą oddłużenia jest restrukturyzacja.
W procedurze restrukturyzacyjnej dłużnik składa wierzycielom propozycje układowe. Mogą one zawierać odroczenie terminu wykonania zobowiązań, rozłożenie ich spłaty na raty, zmniejszenie wysokości a także modyfikację hipoteki lub zastawu. Gdy wierzyciele wyrażą zgodę na zawarcie układu dłużnik nie traci kontroli nad swoim majątkiem w takim stopniu jak w postępowaniu upadłościowym. W celu wykonania układu powołuje się nadzorcę, który podejmuje czynności niezbędne do spłaty wierzycieli. Jednocześnie dłużnik może zarządzać swoim majątkiem.
Z dniem uprawomocnienia się postanowienia zatwierdzającego układ postępowania zabezpieczające i egzekucyjne prowadzone przeciwko dłużnikowi ulegają umorzeniu. Gdy dłużnik wykona układ lub wierzytelności objęte układem zostaną wyegzekwowane, sąd na wniosek dłużnika lub nadzorcy wydaje postanowienie o wykonaniu układu. Po uprawomocnieniu się postanowienia o wykonaniu układu dłużnik odzyskuje prawo swobodnego zarządzania majątkiem.
Warto dodać, że w ramach restrukturyzacji dłużnik może uzyskać przewidziane w innych przepisach dodatkowe źródła finansowania działalności, w tym dofinansowanie w ramach pomocy publicznej.
Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. – prawo restrukturyzacyjne
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne
W związku z pandemią COVID-19 ustawodawca wprowadził przepisy upraszczające postępowanie restrukturyzacyjne.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne charakteryzuje się najmniejszym stopniem sformalizowania w porównaniu do innych postępowań restrukturyzacyjnych. Dzięki temu możliwe jest szybkie zakończenie postępowania. Rola sądu w niniejszym postępowaniu ogranicza się właściwie do zamieszczenia obwieszczenia o restrukturyzacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Dzień obwieszczenia jest o tyle istotny dla dłużnika, że w dniu tym ulegają zawieszeniu postępowania egzekucyjne dotyczące wierzytelności. Ponadto wszczęcie postępowania egzekucyjnego lub wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu roszczenia staje się niedopuszczalne. Po dokonaniu obwieszczenia nadzorca układu organizuje zgromadzenie wierzycieli, którego celem jest głosowanie nad układem. Należy podkreślić, że takie zgromadzenie może zostać przeprowadzone z wykorzystaniem elektronicznych środków komunikacji.
Podczas realizacji układu dłużnik nie zostaje pozbawiony zarządu majątkiem. Jednak czynności przekraczające zwykły zarząd majątkiem wykonuje nadzorca układu.
Podsumowanie
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne cechuje się takimi zaletami jak szybkość, bardzo ograniczona rola sądu oraz pozostawienie dłużnikowi możliwości zarządu swoim majątkiem. Należy mieć na uwadze, że najważniejszą kwestią decydującą o skuteczności restrukturyzacji jest umiejętność wynegocjowania warunków spłaty wierzytelności, które będą zadowalające dla wszystkich stron.
Zapraszamy do kontaktu z kancelarią radcy prawnego.