
Wywłaszczenie nieruchomości
Starosta ma prawo przeprowadzić wywłaszczenie nieruchomości w zamian za odszkodowanie. Co oczywiste właściciele nie są zadowoleni z pozbawienia własności, a do tego nie zgadzają się na przyznane kwoty odszkodowania. Czy można podważyć zasadność wywłaszczenia? Jak walczyć o wyższe odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość?
Przyczyny wywłaszczenia
Starosta dokonuje wywłaszczenia w sytuacji, gdy właściciel nieruchomości nie zgadza się na dobrowolne przekazanie nieruchomości. Z reguły właściciel ma do wyboru sprzedaż nieruchomości albo jej zamianę na inną. Niestety oferowane ceny sprzedaży lub stan działki „na zamianę” często nie satysfakcjonują właściciela.
W przypadku nierozwiązania sprawy w formie negocjacji starosta może wywłaszczyć nieruchomość, o ile jest ona potrzebna na cele publiczne. Bardzo medialnym przykładem celu publicznego wymagającego wywłaszczenia jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego między Warszawą i Łodzią.
Jak podważać wywłaszczenie?
Decyzja o wywłaszczeniu może zostać zaskarżona do wojewody. Właściciel nieruchomości może się odwołać od takiej decyzji w ciągu dwóch tygodni od jej otrzymania. W ramach odwołania można kwestionować zarówno przyczyny wywłaszczenia jak i wysokość odszkodowania. Warto zauważyć że w przypadku inwestycji drogowych odszkodowanie przyznawane jest w odrębnej decyzji, innej niż decyzja o zezwoleniu na budowę drogi. Gdy odwołanie okazuje się nieskuteczne istnieje możliwość złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Podkreślenia wymaga fakt, że decyzje dotyczące wywłaszczeń z reguły są przygotowywane starannie. Stosunkowo rzadko występują w nich błędy formalne. Ponadto trudno znaleźć argumenty przeciwko przyczynom wywłaszczenia. Nieco większe szanse na obalenie decyzji mają osoby których nieruchomości sąsiadują z wywłaszczaną działką. W pewnych przypadkach decyzja o wywłaszczeniu może dotyczyć również sąsiednich nieruchomości i generować różnego rodzaju niedogodności. Wtedy także sąsiedzi mogą odwoływać się od decyzji o wywłaszczeniu.
Wywłaszczenie a wysokość odszkodowania
Odszkodowanie przyznawane właścicielowi nieruchomości ustalane jest przez rzeczoznawcę majątkowego. Rzeczoznawca udaje się na nieruchomość, dokonuje jej oględzin a następnie sporządza wycenę w której określa wartość działki. W rezultacie możliwe jest określenie wysokości odszkodowania dla właściciela nieruchomości.
Należy wskazać, że wyceny rzeczoznawców nierzadko zawierają nieścisłości które skutecznie umożliwiają zakwestionowanie wartości odszkodowania określonego w decyzji. Jednak podważanie określonej przez starostę wysokości odszkodowania nie jest sprawą łatwą. Wymaga ono konsultacji zarówno z prawnikami jak i z rzeczoznawcami majątkowymi. Co istotne, błędy popełnione przez właściciela nieruchomości jeszcze przed wniesieniem odwołania mogą spowodować utrzymanie wyceny rzeczoznawcy zarówno przez wojewodę jak i przez sądy administracyjne. W rezultacie właściciel nie będzie w stanie uzyskać korzystniejszej kwoty odszkodowania.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku z wywłaszczeniem – zapraszamy do kontaktu