
Zabezpieczenie majątkowe w postępowaniu karnym
Skuteczne ściganie przestępstw karnoskarbowych i gospodarczych powoduje, że organy ścigania coraz częściej stosują zabezpieczenie majątkowe w postępowaniu karnym. W niniejszym artykule krótko omówimy na czym polega ta instytucja.
Zabezpieczenie majątkowe w postępowaniu karnym reguluje Rozdział 32 Kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z tymi przepisami, jeżeli osobie której przedstawiono zarzuty grozi kara pieniężna, możliwe jest zastosowanie zabezpieczenia majątkowego.
Zabezpieczenie majątkowe może nastąpić zarówno na nieruchomościach jak i na ruchomościach (przede wszystkim pojazdach). Zabezpieczenie majątkowe może dotyczyć również pieniędzy.
Zastosowanie zabezpieczenia majątkowego na nieruchomościach najczęściej polega na ustanowieniu hipoteki oraz na zakazie sprzedaży nieruchomości. Pieniądze zabezpieczone na kontach są blokowane, natomiast zabezpieczona gotówka jest zabierana przez Policję (lub inne organy) i trafia na konta bankowe organów ścigania.
Jeżeli chodzi o pojazdy, to w ramach zabezpieczenia majątkowego również powinny zostać zabrane przez Policję. W praktyce jednak pojazdy pozostawia się osobie najbliższej dla podejrzanego. Nie może ona niszczyć ani sprzedawać zabezpieczonego pojazdu.
Zdarzają się sytuacje, gdy przedsiębiorstwo osoby wobec której stosuje się zabezpieczenie majątkowe otrzymuje zarządcę. Właściciel firmy traci wtedy kontrolę nad swoją działalnością gospodarczą, a przedsiębiorstwem zarządza doradca restrukturyzacyjny.
Zabezpieczenie majątkowe w postępowaniu karnym stosuje prokurator. Od postanowienia prokuratora dotyczącego zabezpieczenia majątkowego można odwołać się zażaleniem.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego
Jeżeli chcą Państwo uzyskać więcej informacji o zabezpieczeniu majątkowym – zapraszamy do kontaktu z kancelarią