Ostatni moment na złożenie pozwu frankowego

złożenie pozwu frankowego

Pomimo że wielu frankowiczów zdecydowało się na sprawę sądową, to niektórzy z nich nadal odkładają w czasie złożenie pozwu frankowego. Warto rozważyć założenie sprawy właśnie teraz, gdyż możliwości kredytobiorców w tym zakresie powoli kończą się.

Złożenie pozwu frankowego – kto może złożyć pozew?

Pozew w sprawie frankowej może złożyć każdy, kto zaciągnął kredyt indeksowany lub denominowany do franka szwajcarskiego (CHF). Kredyt może być zarówno aktywny jak i spłacony. Pewien problem stanowią umowy kredytu zawarte z przedsiębiorcami lub dotyczące wynajmowanych nieruchomości. Jednak w świetle dotychczasowego orzecznictwa sądowego nawet w przypadku takich umów można skutecznie podważyć kredyt frankowy.

Kiedy złożyć pozew w sprawie frankowej?

Przechodzimy do największego problemu z którym już za niedługo frankowicze zmierzą się na salach sądowych.

W teorii pozew może zostać złożony w każdej chwili, gdyż żądanie unieważnienia umowy nie przedawnia się. Jednak patrząc na realne zyski dla kredytobiorcy sytuacja nie jest już tak korzystna. Należy podkreślić, że o ile żądanie unieważnienia umowy kredytowej nie przedawnia się, o tyle zwrot środków od banku podlega przedawnieniu. Zgodnie z przepisami termin przedawnienia wynosi 6 lat i jest liczony do końca roku kalendarzowego. Zatem by uniknąć przedawnienia pozwy najpóźniej składa się 31 grudnia.

Jak liczyć przedawnienie ze strony frankowicza?

Osoby które spłaciły kredyt lub jego poszczególne raty 7 lub więcej lat temu mogą domagać się zwrotu wpłaconych środków ze strony banku. Wynika to z metody liczenia przedawnienia.

Zgodnie z orzecznictwem sądowym termin przedawnienia dla kredytobiorcy liczy się od momentu, w którym zdał on sobie sprawę z wadliwości umowy kredytu. W większości przypadków takim momentem jest analiza umowy przez prawnika i taki początek terminu przedawnienia często przyjmuje się w sądach.

Należy jednak podkreślić, że nie wszyscy sędziowie podzielają powyższy pogląd. Równie często pojawia się inna interpretacja, związana ze słynnym wyrokiem TSUE z października 2019 r. dotyczącym Państwa Dziubak (sygnatura sprawy C-260/18). Zgodnie z tą koncepcją początek terminu przedawnienia dla frankowicza to właśnie moment wydania wyżej wskazanego wyroku. Argumentem za takim poglądem jest fakt, że każdy kredytobiorca po wydaniu wskazanego wyżej wyroku TSUE z pewnością zna swoje prawa i zdaje sobie sprawę z nieważności swojego kredytu frankowego.

W świetle drugiej koncepcji termin przedawnienia zwrotu środków od banku przypada na dzień 31 grudnia 2025 r. (październik 2019 + 6 lat = październik 2025, plus czas do końca roku kalendarzowego).

Rekomendujemy składanie pozwów frankowych do końca 2025 r.. Złożenie pozwu w 2026 r. wiąże się z ryzykiem nieodzyskania zwrotu środków z uwagi na przedawnienie.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku ze sprawą dotyczącą kredytu w CHF – zapraszamy do kontaktu

Kontakt

Podobne wpisy:

  1. Pozwy banków wobec „frankowiczów” – kolejna odsłona sporu o kredyty we franku szwajcarskim (CHF)
  2. Sankcja kredytu darmowego
  3. Kredyt frankowy a ugoda z bankiem
  4. Pozwy banków przeciwko frankowiczom
  5. Pożyczka i kredyt konsumencki – jak bronić się przed niezasadnym żądaniem osoby dającej pożyczkę?