Sankcja kredytu darmowego coraz częściej przebija się do powszechnej świadomości. W ciągu ostatnich kilku dni w przestrzeni medialnej pojawiła się wieść o wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącym tej kwestii. W niniejszym wpisie krótko przedstawimy najważniejsze konsekwencje wydania tego wyroku.
Czym jest sankcja kredytu darmowego?
Zgodnie z przepisami bank składając ofertę kredytu gotówkowego musi spełnić szereg obowiązków informacyjnych. Jeżeli kredyt nie ma związku z działalnością firmy, to pracownik banku zawierający umowę z klientem musi poinformować go o kilkunastu istotnych kwestiach. Wśród nich można wymienić wysokość oraz sposób obliczania RRSO, opłaty i prowizje, sposób odstąpienia od umowy i całkowitą kwotę kredytu. Jeżeli bank nie przekaże klientowi wszystkich wymaganych prawem informacji, to kredytobiorca ma prawo zwrócić kredyt bez odsetek, prowizji i innych dodatkowych opłat.
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE)
Zgodnie z wyrokiem TSUE z dnia 13 lutego 2025 r. (sprawa Lexitor C-472/23) jeżeli informacje przedstawione przez bank nie pozwalają klientowi ustalić wysokości kwoty kredytu do zwrotu lub wysokości opłat związanych z kredytem, to sąd ma prawo zastosować sankcję kredytu darmowego. Bank musi w umowie precyzyjnie określić wszelkie kwoty obciążające kredytobiorcę. Jednocześnie TSUE podkreślił, że każda umowa kredytu powinna być indywidualnie analizowana pod kątem zastosowania sankcji kredytu darmowego.
Skutki wyroku dla kredytobiorców
Wyrok TSUE należy ocenić jako korzystny dla kredytobiorców. Trybunał przyznał rację konsumentom walczącym o swoje prawa z bankami. W wyroku podkreślono, że kredytobiorca musi otrzymać przed podpisaniem umowy wszystkie niezbędne informacje dotyczące jego obowiązków wobec banku. Informacje te muszą być dla niego zrozumiałe.
Skutkiem omawianego wyroku będzie zapewne większa liczba spraw sądowych związanych z sankcją kredytu darmowego. W obrocie prawnym znajdują się tysiące wadliwych umów kredytowych, a klienci banków właśnie otrzymali zielone światło do skutecznego uniknięcia spłaty odsetek lub innych opłat kredytowych.
Oczywiście warto dodać, że banki nie są zadowolone z wyroku TSUE. Z doświadczenia możemy powiedzieć, że banki z pewnością nie poddadzą się i będą walczyć do końca. Podsumowując powyższe, zachęcamy do skorzystania z pomocy prawników, którzy przeanalizują Państwa umowę kredytową oraz poprowadzą sprawę przeciwko bankowi.
Na koniec odsyłamy do komunikatu Rzecznika Finansowego dotyczącego wyroku TSUE z dnia 13 lutego 2025 r. w sprawie Lexitor C-472/23.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku z umową kredytu – zapraszamy do kontaktu
Podobne wpisy: