PPK stanowią jeden ze sposobów gromadzenia oszczędności przez pracowników. Środki pozyskiwane w ramach PPK lokuje się w funduszach inwestycyjnych, dzięki czemu pracownik nie tylko oszczędza, ale też zarabia. Niestety nie wszyscy pracodawcy stosują się do obowiązujących przepisów oraz do wniosków pracowników. W rezultacie środki które powinny trafić do Pracowniczych Planów Kapitałowych nie są przekazywane przez pracodawcę, a pracownik nie skorzysta z możliwości pomnożenia swoich oszczędności.
Konsekwencje dla pracodawcy
Najistotniejszą i zarazem najbardziej dolegliwą karą dla pracodawcy nie wywiązującego się z obowiązku przekazywania pieniędzy do PPK jest grzywna. Warto podkreślić, że może ona wynosić od 1000 zł do 1.000.000 zł. Taka sama grzywna grozi pracodawcy za niezawarcie umowy o prowadzenie PPK, nieprowadzenie dokumentacji dotyczącej obliczeń wpłat a także za brak aktualizacji danych pracownika lub podawanie błędnych danych.
Potencjalna grzywna ma na celu zmobilizować pracodawcę do współpracy odnośnie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jednak poszkodowany pracownik nie skorzysta ze środków pochodzących z grzywny, gdyż stanowi ona dochód państwa.
Odszkodowanie za brak wpłat do PPK
Pracownik który chce uzyskać od pracodawcy rekompensatę za brak wpłat do PPK powinien złożyć pozew w sądzie. Sprawę sądową warto poprzedzić wysłaniem do pracodawcy wezwania do zapłaty. Pozew musi spełniać wszystkie przewidziane prawem wymagania formalne. Opłata sądowa od pozwu wynosi 5% dochodzonej w sprawie kwoty.
Na koniec należy podkreślić, że pracownik może domagać się od pracodawcy nie tylko kwot, które nie trafiły do PPK. Odszkodowanie obejmuje również utracone zyski. Przed złożeniem pozwu warto zorientować się, jakie stopy zysku osiągnęły fundusze inwestycyjne działające w ramach PPK. Umożliwi to obliczenie utraconych zysków, które pracownik mógłby osiągnąć dzięki wpłatom do PPK.
Żądania zapłaty wobec pracodawcy w związku z brakiem wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych przedawniają się po pięciu latach.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku z odszkodowaniem związanym z PPK – zapraszamy do kontaktu
Podobne wpisy: