W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez samochodu – dlatego szczególnie uciążliwym problemem jest zatrzymanie prawa jazdy przez Policję. W jakich przypadkach Policja może zatrzymać prawo jazdy? Czy istnieje możliwość odzyskania zatrzymanego prawa jazdy? Jak je odzyskać?
Kiedy Policja może zatrzymać prawo jazdy?
Sytuacje, w których możliwe jest zatrzymanie prawa jazdy przez Policję wydanego w Polsce określa Ustawa Prawo o ruchu drogowym. W aż dwunastu przypadkach policjant ma obowiązek zatrzymać prawo jazdy. Wśród nich Ustawa wymienia:
– uzasadnione podejrzenie, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka odurzającego;
– upływ terminu ważności prawa jazdy;
– przekroczenie liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie 5 lat od wydania skierowania na kurs reedukacyjny;
– nieposiadanie przy sobie prawa jazdy przez kierowcę;
– kierowanie pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym;
– odłączenie lub nieprawidłowe działanie tachografu podczas bieżącego dziennego czasu prowadzenia pojazdu.
Ponadto Policja może zatrzymać prawo jazdy w przypadku uzasadnionego podejrzenia że kierowca popełnił czyn, za który grozi zakaz prowadzenia pojazdów. Takimi przestępstwami i wykroczeniami są między innymi: spowodowanie katastrofy w ruchu lub wypadku, prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, spowodowanie zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.
Co zrobić po zatrzymaniu prawa jazdy?
Jeżeli kierowca znajdował się w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu albo środka odurzającego lub popełnił czyn, za który grozi zakaz prowadzenia pojazdów, prokurator lub sąd wydaje postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy. Co istotne, wydanie postanowienia musi nastąpić w ciągu 14 dni od dnia otrzymania informacji o zatrzymaniu prawa jazdy przez prokuratora lub sąd. Od takiego postanowienia kierowca może odwołać się zażaleniem. Jeżeli zażalenie zostanie uwzględnione, to prawo jazdy podlega zwrotowi.
Na koniec należy zauważyć, że jeżeli w terminie 14 dni nie wydano postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy, to prokurator lub sąd mają obowiązek wydać postanowienie o zwrocie zatrzymanego prawa jazdy.
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym
2. Ustawa z dnia z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny
3. Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku z zatrzymaniem prawa jazdy przez Policję – zapraszamy do kontaktu
Podobne wpisy: