Zakup uszkodzonego samochodu to niestety częste zdarzenie na rynku pojazdów używanych. Obowiązujące przepisy skłaniają sprzedawców do uczciwości, jednak nadal można spotkać się z ukrywaniem uszkodzeń sprzedawanych aut. Szczególnie duża szansa na zatajenie wad wiąże się z zakupem pojazdu ściąganego z zagranicy.
Profilaktyka
Oczywiście najlepszym sposobem na uniknięcie kłopotów z zakupem uszkodzonego samochodu jest dokładne sprawdzenie go przed zakupem. Przed podpisaniem umowy zaleca się wizytę w warsztacie samochodowym i sprawdzenie stanu technicznego auta. Niestety nie zawsze takie sprawdzenie jest możliwe, nawet w bardzo ograniczonym stopniu. W pewnych przypadkach (zwłaszcza przy pilnej potrzebie zakupu auta) kupujący działa pod presją czasu i ogranicza się do powierzchownych oględzin auta. W jeszcze innych sytuacjach uszkodzenia pojazdu są bardzo dobrze zakamuflowane i ujawniają się dopiero w trakcie używania samochodu.
Zakup uszkodzonego samochodu a rękojmia
Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego nabywca pojazdu może:
1. żądać obniżenia ceny albo
2. odstąpić od umowy.
Obniżenie ceny musi być proporcjonalne do utraty wartości samochodu wywołanej uszkodzeniem. Z kolei odstąpienie polega na oddaniu samochodu sprzedawcy oraz zwrocie zapłaconej za niego ceny.
Na skorzystanie z powyższych praw nabywca auta ma rok od momentu wykrycia uszkodzeń pojazdu. Jednak rekomendujemy podjęcie działań natychmiast po otrzymaniu pojazdu i stwierdzeniu wad.
Należy podkreślić, że w odpowiedzi na powyższe uprawnienia sprzedawca może wymienić pojazd na wolny od wad albo naprawić auto.
Gdy wszystko zawiodło
Co zrobić, gdy sprzedawca unika kontaktu albo nie wywiązuje się z poczynionych ustaleń? Jak zachować się w sytuacji, gdy nie znamy jego adresu zamieszkania a nawet nazwiska?
Nieuczciwy kontrahent musi liczyć się z możliwością przedstawienia mu zarzutów karnych. Jeżeli z treści ogłoszenia i korespondencji ze sprzedawcą wynika, że doprowadził do zawarcia umowy sprzedaży, ukrył uszkodzenia auta a następnie zerwał kontakt z nabywcą, należy zastanowić się nad wniesieniem zawiadomienia o popełnieniu oszustwa. Organy ścigania – przy odpowiednio sporządzonym zawiadomieniu – ustalą dane osobowe sprzedawcy, a następnie pociągną go do odpowiedzialności. W przypadku skazania wyrokiem sprzedawca zostanie zobowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej nabywcy auta.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku z zakupem uszkodzonego pojazdu – zapraszamy do kontaktu