Przekazanie kary poza granice Unii Europejskiej nierzadko stanowi alternatywę dla odbywania kary w Polsce. W sytuacji gdy dana osoba została skazana przez polski sąd, ale od lat zamieszkuje za granicą, można ubiegać się o odbycie kary w innym państwie. Jak już wcześniej wskazywaliśmy, istnieje procedura przekazywania kary do innych państw UE. Co jednak w sytuacji, gdy skazany zamieszkuje w państwie, które nie jest członkiem tej organizacji?
Prawo międzynarodowe
O ile przekazanie kary do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej regulują przepisy Kodeksu postępowania karnego, o tyle przekazanie kary do państwa spoza organizacji wymaga powołania się na przepisy prawa międzynarodowego.
Podstawą przekazania kary do innego państwa spoza UE jest Konwencja o przekazywaniu osób skazanych sporządzona w Strasburgu dnia 21 marca 1983 r.. Konwencję ratyfikowały wszystkie państwa europejskie poza Białorusią i Księstwem Monako. Nie ma zatem przeszkód aby odbyć karę w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwajcarii czy Islandii.
Konwencja obowiązuje również w niektórych państwach poza Europą. Spośród ważniejszych z nich należy wymienić: USA, Kanadę, Australię, Brazylię, Meksyk, Izrael, Indie i Japonię.
Kiedy można ubiegać się o przekazanie kary poza granice Unii Europejskiej?
Celem Konwencji o przekazywaniu osób skazanych jest odbycie kary w państwie ojczystym. Zatem o przekazanie kary może ubiegać się jedynie skazany będący obywatelem państwa, w którym zamierza odbyć karę.
Gdy warunek obywatelstwa jest spełniony, skazany musi wyrazić zgodę na przekazanie kary do innego państwa. Następnie trzeba uzyskać zgodę państwa, które wydało wyrok skazujący oraz państwa, w którym skazany ma odbyć karę. Jeżeli stan zdrowia skazanego nie pozwala na wyrażenie przez niego zgody, państwo może z własnej inicjatywy zadecydować o przekazaniu kary. Wtedy zgody udziela przedstawiciel skazanego.
Na koniec warto podkreślić, że przekazanie dotyczy jedynie tych wyroków, które skazują na karę trwającą co najmniej sześć miesięcy. Tylko w niektórych sytuacjach przekazanie może dotyczyć skazanego na krótszą karę.
Podstawa prawna:
Konwencja o przekazywaniu osób skazanych sporządzona w Strasburgu dnia 21 marca 1983 r.
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku z przekazaniem kary za granicę – zapraszamy do kontaktu
Podobne wpisy: