Obecność Polaków za granicą może spowodować, że niektórzy z nich staną się uczestnikami sprawy karnej w państwie swojego pobytu. Szczególne obawy wywołuje uczestnictwo w sprawie w charakterze oskarżonego o przestępstwo popełnione za granicą. W niniejszym wpisie krótko omawiamy możliwości przeniesienia sprawy karnej zza granicy do Polski.
Przyczyny przekazania sprawy karnej
Powodów dla których warto przenieść sprawę karną do Polski jest wiele.
W porównaniu do przepisów obowiązujących w niektórych państwach polskie prawo przewiduje łagodniejsze kary dla sprawców. Dzięki przeniesieniu sprawy do Polski sprawca może liczyć na niższą karę.
Nie ulega też żadnej wątpliwości, że prowadzenie sprawy karnej w Polsce ułatwi oskarżonemu obronę. Bariera językowa oraz nieznajomość prawa państwa pobytu może skutkować poważnymi błędami, a w konsekwencji skazaniem na surową karę.
Rozważając przeniesienie sprawy karnej do Polski warto wziąć pod uwagę kwestię odbywania kary. Nie wszystkie państwa zapewniają skazanym odpowiednie warunki w zakładach karnych. W skrajnych przypadkach złe traktowanie skazanego w zakładzie karnym za granicą może narazić go na kłopoty zdrowotne, w tym choroby psychiczne. Nie bez znaczenia pozostaje także możliwość widzeń skazanego z rodziną zamieszkałą w Polsce, która w przypadku odbywania kary za granicą może być znacznie ograniczona.
Przekazanie sprawy do Polski – kiedy jest możliwe?
Procedura przeniesienia sprawy karnej wiąże się przede wszystkim z decyzją Ministra Sprawiedliwości w tej kwestii. Zatem aby uzyskać przekazanie sprawy należy złożyć wniosek do Ministra Sprawiedliwości. Jeżeli Minister uzna, że sprawa powinna toczyć się w Polsce, to zwraca się o jej przekazanie do państwa, które aktualnie ją prowadzi.
Podkreślenia wymaga fakt, że przekazanie sprawy karnej może nastąpić tylko pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim czyn popełniony za granicą musi stanowić przestępstwo zarówno w Polsce, jak i w państwie które prowadzi sprawę. Kolejnym warunkiem jest posiadanie przez sprawcę czynu obywatelstwa polskiego. Ponadto należy zweryfikować, czy między Polską a państwem które ma przekazać sprawę istnieje umowa międzynarodowa umożliwiająca wzajemne przekazywanie spraw karnych. Brak takiej umowy powoduje, że z dużym prawdopodobieństwem sprawa nie zostanie przekazana.
Co istotne, aby doszło do przeniesienia postępowania do Polski trzeba wykazać że polski wymiar sprawiedliwości ma interes w przekazaniu sprawy. Żaden przepis nie precyzuje czym jest „interes wymiaru sprawiedliwości”. Dlatego osoba, której zależy na przeniesieniu sprawy, powinna starannie przeanalizować swoją sytuację prawną i ocenić ją w kontekście funkcjonowania polskich prokuratur i sądów.
Na koniec należy zauważyć, że Minister Sprawiedliwości dysponuje swobodą w zakresie zwracania się do innych państw o przekazanie spraw karnych. Tym samym nawet w przypadku spełniania wszystkich wyżej wskazanych warunków może odmówić zwrócenia się o przekazanie sprawy.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku z przekazaniem sprawy karnej do Polski – zapraszamy do kontaktu
Podobne wpisy: