Jednoosobowa spółka z o.o. – aspekty praktyczne

Jednoosobowa spółka


Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to wygodny sposób prowadzenia działalności gospodarczej. Przede wszystkim umożliwia ona sprawowanie pełnej kontroli nad biznesem, a przy odpowiedniej optymalizacji podatkowej generuje niemałe zyski. Należy jednak podkreślić, że korzyści z jednoosobowej spółki z o.o. okupione są formalnościami wymaganymi przez prawo. W niniejszym wpisie krótko omawiamy obowiązki związane z tą formą prowadzenia działalności.


Jednoosobowa spółka z o.o. – rejestracja


Odrębności charakterystyczne dla jednoosobowej spółki z o.o. pojawiają się już na etapie jej związywania. Spółka taka powstaje nie w drodze zawarcia umowy spółki, a przez sporządzenie aktu założycielskiego. Jedynym wspólnikiem nie może być inna jednoosobowa spółka z o.o.. Co istotne, jedyny wspólnik nie może reprezentować jednoosobowej spółki zanim nie zostanie ona wpisana do KRS. Jedynym uprawnieniem wspólnika jest właśnie złożenie wniosku o zarejestrowanie spółki. Zgłoszenie do KRS powinno zawierać dane jedynego wspólnika oraz informację, że jest on jedynym wspólnikiem.


Działalność spółki jednoosobowej


W spółce jednoosobowej jedyny wspólnik posiada uprawnienia zgromadzenia wspólników. Może zatem samodzielnie podejmować uchwały dotyczące działalności spółki. Nie ulega wątpliwości, że taka organizacja spółki umożliwia szybkie podejmowanie decyzji. Jednak przepisy prawa przewidują po stronie wspólnika obowiązek sporządzania pisemnej dokumentacji w tym zakresie. Wszystkie oświadczenia wspólnika składane spółce muszą mieć formę pisemną. Wypełnienie tego obowiązku ma bardzo istotne znaczenie, gdyż w przypadku braku udokumentowania czynności na piśmie przyjmuje się, że nieutrwalona na piśmie czynność nie miała miejsca.


Jedyny wspólnik członkiem zarządu


Jeszcze bardziej skomplikowana sytuacja zachodzi, gdy jedyny wspólnik pełni jednocześnie funkcję jedynego członka zarządu spółki. Wtedy wszelkie czynności pomiędzy spółką a członkiem zarządu muszą mieć formę aktu notarialnego. Notariusz po sporządzeniu aktu notarialnego zawiadamia KRS o jego treści. Wyjątkiem od opisywanej sytuacji jest dokonywanie czynności za pośrednictwem portalu S24 – wtedy korzystanie z usług notariusza nie jest konieczne.


Podstawa prawna:


Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych


Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku z obsługą jednoosobowej spółki z o.o. – zapraszamy do kontaktu


Kontakt

Podobne wpisy:

  1. Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. – część pierwsza
  2. Wyłączenie wspólnika w spółce prawa handlowego
  3. Umorzenie udziałów w spółce z o.o.
  4. Sprzedaż spółki z o.o.