Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. – część pierwsza

Aby przeprowadzić zmiany wśród składu osobowego wspólników konieczna jest sprzedaż udziałów w spółce z o.o.. Transakcja ta wydaje się stosunkowo nieskomplikowana. Jednak po dokładniejszej analizie okazuje się, że sprzedaż udziałów wywołuje szereg licznych skutków podatkowych.

Jak sprzedać udziały?

Sprzedaż udziałów następuje w drodze umowy zawartej w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Zatem by sprzedaż udziałów była ważna konieczna jest wizyta u notariusza. Jeżeli strony nie mają możliwości osobistego podpisania umowy sprzedaży mogą skorzystać z pomocy pełnomocnika. Jednak pełnomocnik musi dysponować pełnomocnictwem w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.

Czasami do zbycia udziałów potrzebna jest zgoda spółki. W takiej sytuacji konieczne jest jej uzyskanie przed zawarciem umowy sprzedaży. Zgody udziela zarząd spółki na piśmie. Należy zauważyć, że w przypadku braku takiej zgody wspólnik może zwrócić się do sądu o uzyskanie pozwolenia na sprzedaż udziałów.

Skutki podatkowe sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

Sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z koniecznością zapłaty przez sprzedawcę podatku dochodowego od osób fizycznych. Stawka podatku wynosi 19%, przy czym istnieje możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o poniesione przez sprzedawcę koszty w związku ze sprzedawanymi udziałami. Sprzedawca jest zobowiązany złożyć do organu podatkowego formularz PIT-38. Termin do złożenia zeznania upływa w dniu 30 kwietnia roku następującego po roku dokonania sprzedaży.

Z kolei kupujący w związku z omawianą transakcją musi uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych. Stawka podatku wynosi 1% wartości udziałów ustalonej przez strony w umowie sprzedaży. W ciągu 14 dni od momentu zwarcia umowy sprzedaży udziałów kupujący musi złożyć w urzędzie skarbowym deklarację podatkową PCC-3 oraz dokonać zapłaty podatku.

Przy transakcji sprzedaży udziałów należy zwrócić uwagę, aby cena sprzedaży odpowiadała rynkowej wartości udziału. W przeciwnym wypadku organy skarbowe mogą żądać wyjaśnień od sprzedawcy i kupującego wyjaśnień. W skrajnych przypadkach organy podatkowe mogą powołać biegłego i samodzielnie określić wartość udziału.

Na koniec warto wspomnieć, że sprzedaż udziałów w spółce z o.o. pomiędzy osobami fizycznymi nie jest obciążona podatkiem VAT.

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych

2. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

3. Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych

Jeżeli chcą Państwo uzyskać pomoc przy obsłudze spółki z o.o. – zapraszamy do kontaktu z kancelarią

Kontakt