Kontynuując poprzedni artykuł omawiający sprzedaż udziałów w spółce z o.o., w niniejszym wpisie przedstawiamy skutki takiej sprzedaży dla spółki.
Sprzedaż udziałów – zawiadomienie spółki
Po dokonaniu sprzedaży udziałów w spółce z o.o. konieczne jest zawiadomienie spółki o transakcji. Przepisy nie określają ani kto ma dokonać zawiadomienia, ani w jaki sposób ma ono nastąpić. Aby zawiadomienie było skuteczne wystarczy aby jedna ze stron umowy poinformowała spółkę o sprzedaży udziałów. Zawiadomienie może zostać dokonane w dowolnej formie – zarówno oficjalnego pisma, jak i poprzez zwykłego maila. Należy pamiętać, aby do zawiadomienia załączyć umowę sprzedaży udziałów. Omawiane zawiadomienie jest konieczne, aby spółka mogła wpisać nowego wspólnika do księgi udziałów.
Wpis w księdze udziałów oraz wniosek do KRS
Zarząd spółki po otrzymaniu zawiadomienia dokonuje stosownego wpisu w księdze udziałów. W tym momencie nabywca udziałów staje się wspólnikiem spółki z o.o.. Spółka powinna także zaktualizować listę wspólników. Jeżeli sprzedaż dotyczy więcej niż 10% udziałów spółki, konieczne jest złożenie wniosku do KRS. Do wniosku trzeba załączyć: aktualną listę wspólników, listę osób uprawnionych do powołania zarządu oraz oryginał umowy sprzedaży udziałów. Listę wspólników podpisuje cały skład zarządu spółki. Złożenie wniosku wiąże się z uiszczeniem opłaty sądowej w kwocie 250 zł oraz opłaty w wysokości 100 zł za dokonanie stosownego wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych
Zmiany wśród wspólników wymagają również zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). CRBR to rejestr elektroniczny gromadzący i przetwarzający dane mające na celu przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. W Polsce CRBR jest ogólnodostępny.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych
Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu
Jeżeli chcą Państwo uzyskać pomoc przy sprzedaży udziałów – zapraszamy do kontaktu z kancelarią
Podobne wpisy:
- Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. – część pierwsza
- Umorzenie udziałów w spółce z o.o.
- Likwidacja spółki z o.o.
- Rozwiązanie spółki bez przeprowadzenia likwidacji
- Uchylenie uchwały w spółce z o.o.
- Wyłączenie wspólnika w spółce prawa handlowego
- Spółki po nowemu. Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych (ksh)
- Sprzedaż spółki z o.o.