Nierzadko w rozmowach z przedsiębiorcami pojawia się zwrot „sprzedaż spółki z o.o.”. Czy faktycznie spółkę da się „sprzedać”? Na czym polega „sprzedaż” spółki?
Czy spółka z o.o. jest czyjąś własnością?
Zanim przejdziemy do szczegółowej analizy zagadnienia sprzedaży spółki trzeba ustalić, czy spółka jest rzeczą i czy może mieć właściciela.
Odpowiedź na to pytanie jest przecząca. Spółka nie jest rzeczą, a zatem nie może być niczyją własnością. Spółka z o.o. jest takim samym uczestnikiem obrotu prawnego i gospodarczego jak osoby fizyczne. Fakt, że spółka powstaje dzięki współpracy kilku osób (wspólników) nie powoduje, że staje się ich własnością. Tym bardziej bez znaczenia jest to, że za działania spółki odpowiadają osoby fizyczne (czyli członkowie zarządu, pełnomocnicy lub prokurenci). Spółka jest zupełnie odrębnym podmiotem od ludzi, którzy ją tworzą i zarządzają. Co więcej, spółka może w pewnych przypadkach zwrócić się przeciwko tym osobom (o czym wielokrotnie pisaliśmy we wcześniejszych artykułach).
Podsumowując powyższe – skoro spółka z o.o. nie jest niczyją własnością, to nie może zostać sprzedana.
„Sprzedaż” spółki z o.o.
Bardzo popularne określenie „sprzedaż spółki” należy rozumieć jako określenie wszystkich działań mających na celu zmianę składu osobowego spółki. Zatem „sprzedaż spółki” w rzeczywistości będzie polegać na sprzedaży udziałów przez dotychczasowych wspólników innym osobom, a także na wymianie zarządu spółki na nowy. Jeżeli spółka posiada pełnomocników lub prokurentów, „sprzedaż spółki” powinna objąć także odwołanie tych osób.
Biorąc pod uwagę przepisy prawa oraz treść umowy spółki „sprzedaż” spółki z o.o. jest przedsięwzięciem wymagającym wstępnej analizy prawnej oraz przygotowania licznych dokumentów. Umowy sprzedaży udziałów wymagają poświadczenia podpisów przez notariusza. Warto wspomnieć, że wyjątkiem od zasady poświadczenia podpisów przy sprzedaży udziałów jest „sprzedaż” spółki przez portal S24. Nie wymaga ona udziału notariusza.
Należy podkreślić, że zmiany wspólników oraz członków zarządu wymagają zgłoszenia do rejestru przedsiębiorców KRS w ciągu siedmiu dni. Niedochowanie terminu naraża osoby działające w spółce na postępowania sądowe i grzywny.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych
Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku ze „sprzedażą” spółki z o.o. – zapraszamy do kontaktu