Wraz z wejściem w życie „Polskiego Ładu” zmieniły się zasady naliczania składki zdrowotnej u osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Składka aktualnie nie podlega odliczeniu od podatku dochodowego, tak jak miało to miejsce przed „Polskim Ładem”. Zmiana ta szczególnie mocno wpływa na wynagrodzenia członków zarządu spółek z o.o..
Składka zdrowotna wspólnika
Przed wejściem w życie „Polskiego Ładu” członkowie zarządu spółki z o.o., których spółka zatrudniała na podstawie umowy o pracę nie musieli uiszczać ani składki zdrowotnej ani żadnych innych składek na ubezpieczenia społeczne. Jedynym obciążeniem dla zatrudnianych przez spółkę członków zarządu była konieczność odprowadzenia podatku dochodowego. Obecnie członek zarządu zatrudniony przez spółkę z o.o. musi co miesiąc odprowadzać nie tylko zaliczki na podatek dochodowy, ale także składkę zdrowotną w wysokości 9% wynagrodzenia brutto. Składka zdrowotna aktualnie nie podlega odliczeniu od podatku dochodowego, jak miało to miejsce na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów.
Można zatem w uproszczeniu stwierdzić, że członkowie zarządu spółek z o.o. zostali obciążeni dodatkowym podatkiem w wysokości 9% swojego wynagrodzenia. Przepisy „Polskiego Ładu” pozostawiły jednak furtkę umożliwiającą uniknięcie 9% składki zdrowotnej przez członków zarządu spółki z o.o.. Furtką tą jest możliwość zastosowania wobec wspólnika obowiązku spełniania powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki (art. 176 ksh).
Jak uniknąć składki zdrowotnej?
Po pierwsze, członek zarządu musi być jednocześnie wspólnikiem spółki z o.o.. W większości spółek taka sytuacja zachodzi, jednak jeżeli członkowie zarządu są osobami spoza spółki to koniecznie muszą nabyć udziały spółki.
Po drugie, wymagana jest zmiana umowy spółki. W ramach zmiany należy wprowadzić zapisy nakładające na wspólnika obowiązek spełniania powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki. Przy zmianie umowy spółki należy zwrócić uwagę, czy świadczenia niepieniężne wiążą się z przedmiotem działalności spółki z o.o.. Należy również prawidłowo określić wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi. Wspomniane świadczenia wspólnika nie mogą wiązać się z wykonywaną przez członków zarządu funkcją, a zatem nie mogą dotyczyć zarządzania spółką. Wynagrodzenie powinno odpowiadać realiom rynkowym.
Po trzecie, członkowie zarządu nie mogą być jednocześnie zatrudniani przez spółkę na podstawie umowy o pracę. Jedynym wynagrodzeniem pobieranym przez członków zarządu musi być wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne dla spółki. Świadczenia te członkowie zarządu spełniają będąc jednocześnie wspólnikami spółki.
Opisywane świadczenia niepieniężne nie są obciążone ani składką zdrowotną, ani pozostałymi składkami na ubezpieczenia społeczne. Wspólnik będący jednocześnie członkiem zarządu od wynagrodzenia za świadczenia niepieniężne odprowadza jedynie podatek dochodowy – tak jak przed wprowadzeniem „Polskiego Ładu”.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych
Jeżeli chcą Państwo uzyskać pomoc w związku z opracowaniem umowy spółki z o.o. – zapraszam do kontaktu z kancelarią
Podobne wpisy: