Odpowiedzialność wspólników za długi spółki osobowej kształtuje się inaczej niż w spółce z o.o.. O ile w spółce z o.o. wspólnik nie odpowiada za jej długi, o tyle wspólnik spółki osobowej musi liczyć się z koniecznością zapłaty zaległości wynikającej z działalności spółki.
Rodzaje spółek osobowych. Kto ponosi odpowiedzialność wspólników za długi spółek osobowych?
Przepisy wyróżniają cztery rodzaje spółek osobowych: jawną, partnerską, komandytową i komandytowo-akcyjną. Za długi spółki jawnej może odpowiadać każdy wspólnik. Natomiast za długi spółki komandytowej i komandytowo-akcyjnej odpowiadają komplementariusze, a pozostali wspólnicy tylko wtedy gdy nie wpłacili swoich wkładów w całości. Specyficzne zasady dotyczą spółki partnerskiej. Wspólnicy tej spółki nie muszą obawiać się długów spółki powstałych wskutek działań pozostałych wspólników, ale odpowiadają za długi wynikające z ich osobistych działań.
Za długi spółek osobowych w pierwszej kolejności odpowiadają oczywiście same spółki. Jednak gdy istnieją problemy ze ściągnięciem należności, wspólnicy muszą liczyć się z koniecznością osobistej spłaty długów. Niestety wspólnicy spółek osobowych odpowiadają za długi spółki całym swoim majątkiem i muszą spłacić całą zaległość, gdy spółka nie posiada majątku.
Czy wspólnik spółki osobowej może bronić się przed spłatą zadłużenia spółki?
Oczywiście wspólnik może podjąć obronę przed żądaniami wierzycieli. Przede wszystkim wspólnik ma prawo powoływać się na wszystkie okoliczności, na które może powoływać się spółka. Zatem w razie potrzeby wspólnik może wskazywać na fakt zapłaty długu, jego przedawnienie, nieważność lub bezskuteczność umowy, potrącenie, posiadanie majątku przez spółkę i inne odpowiednie do sytuacji argumenty. Jeżeli okażą się one przekonujące dla sądu, to wspólnik zostanie zwolniony z odpowiedzialności za długi spółki. Istotną kwestią jest również fakt czy wspólnik nadal pozostaje w spółce, a jeżeli nie to kiedy opuścił spółkę.
Na koniec niniejszego wpisu należy podkreślić, że odpowiedzialność wspólników może zostać ograniczona już w trakcie postępowania sądowego przeciwko spółce. W interesie wspólników spółki osobowej pozostaje zatem jak najszybsze podjęcie obrony swoich interesów. Jeśli wspólnik będzie oczekiwał na otrzymanie pozwu lub – co gorsza – na działania komornika, naraża się na konieczność spłaty długów spółki.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku z działalnością spółki – zapraszamy do kontaktu
Podobne wpisy:
- Niesłuszna egzekucja komornicza. Jak bronić się przed egzekucją?
- Jak wyjść ze spirali zadłużenia? (część pierwsza)
- Czy doprowadzenie spółki do bankructwa może skończyć się więzieniem?
- Nieuczciwy kontrahent – jak odzyskać pieniądze?
- Odrzucenie spadku za dziecko przez rodziców
- Przepisanie majątku na inną osobę