Powszechnie uważa się, że przepisanie majątku na inną osobę to skuteczny sposób uniknięcia zobowiązań. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna. Odpowiednio zdeterminowany i dysponujący środkami finansowymi wierzyciel może uzyskać zaspokojenie również z majątku przepisanego na inne osoby. Co więcej, przepisywanie majątku może także skutkować odpowiedzialnością karną, o czym wspominaliśmy w jednym z poprzednich wpisów.
Na czym polega przepisanie majątku?
Przepisanie majątku na rzecz innej osoby może przybrać różne formy. Często spotykaną formą przepisania majątku jest darowizna. Czasami dochodzi do sprzedaży mienia – z reguły po mocno zaniżonej cenie. Istnieją również inne, bardziej skomplikowane formy pozbycia się majątku które mają na celu zakamuflowanie tej czynności. Obejmują one między innymi pozorowane pożyczki lub inwestycje. Czasem przepisanie majątku polega na przeprowadzeniu szeregu transkacji pomiędzy różnymi spółkami prawa handlowego.
Skarga pauliańska
Jeżeli doszło do przepisania majątku wierzyciel może skorzystać ze skargi pauliańskiej. Omawiana skarga umożliwia przeprowadzenie egzekucji z majątku osoby na którą przepisano majątek, o ile wiedziała ona o że dłużnik celowo pozbywał się majątku. W przypadku uwzględnienia skargi przez sąd komornik przeprowadzi egzekucję z przepisanego majątku. Co istotne, skargę można wnieść w terminie aż pięciu lat od momentu przepisania majątku.
Okoliczności obciążające dłużnika
Przepisy wskazują okoliczności, które dodatkowo ułatwiają wierzycielowi wygranie sprawy sądowej zainicjowanej skargą pauliańską.
Pierwszą z nich jest dokonanie przepisania majątku w drodze darowizny. W takiej sytuacji wierzyciel nie musi udowadniać przed sądem, że obdarowany wiedział o fatalnej sytuacji finansowej dłużnika i jego zamiarach pozbycia się majątku w obawie przed wierzycielem.
Druga z nich to przepisanie majątku na „osobę będącą w bliskim stosunku” z dłużnikiem. Co prawda przepisy nie mówią kim jest „osoba będąca w bliskim stosunku”, jednak z pewnością taką osobą jest członek najbliższej rodziny lub partner życiowy. Również w takiej sytuacji nie trzeba przedstawiać dowodów, że osoba na którą przepisano majątek wiedziała o zamiarze celowego pozbycia się majątku przez dłużnika.
Trzecia okoliczność to przepisanie majątku na przedsiębiorcę pozostającego w stałych stosunkach gospodarczych z dłużnikiem. Zgodnie z przepisami automatycznie przyjmuje się, że taki przedsiębiorca wiedział o celowym pozbywaniu się majątku przez dłużnika.
Na koniec warto wskazać, że darowizna ze strony niewypłacalnego dłużnika jest równoznaczna z pozbywaniem się majątku na szkodę wierzyciela. W takiej sytuacji bez znaczenia pozostają prawdziwe motywy wykonania darowizny przez dłużnika.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku z przepisaniem majątku – zapraszamy do kontaktu
Podobne wpisy:
- Układ konsumencki czy upadłość konsumencka?
- Zlicytowanie mieszkania przez komornika – część pierwsza
- Niesłuszna egzekucja komornicza. Jak bronić się przed egzekucją?
- Jak wyjść ze spirali zadłużenia? (część pierwsza)
- Długi w spółce osobowej a odpowiedzialność wspólników
- Czy komornik może egzekwować długi z majątku małżonka?
- Sprzedaż spółki z o.o.