Czy komornik może egzekwować długi z majątku małżonka?

Majątku małżonka

Wiele osób uważa, że jednym z wielu sposobów unikania egzekucji komorniczej jest ukrywanie swojego mienia w ramach majątku małżonka. Czy aby na pewno takie działanie pozwoli na uniknięcie egzekucji?

Egzekucja długów z majątku małżonka przy wspólności majątkowej

Jeżeli dłużnik pozostaje w związku małżeńskim i posiada wspólność majątkową, komornik może zająć ruchomości i nieruchomości należące do małżonków. Komornik nie może jednak prowadzić dalszej egzekucji dopóki wierzyciel nie uzyska w sądzie odpowiedniej klauzuli. Uzyskanie takiej klauzuli jest możliwe tylko wtedy, gdy wierzyciel przedstawi w sądzie dokument potwierdzający zgodę drugiego małżonka na zawarcie umowy, z której wynika egzekwowany dług. Gdy sąd udzieli klauzuli, komornik może egzekwować dług z ruchomości i nieruchomości znajdujących się w majątku wspólnym. Podobne zasady obowiązują w sytuacji, gdy egzekucja ma dotyczyć firmy znajdującej się w majątku wspólnym.

Nieco inaczej wygląda egzekucja ze wspólnego konta bankowego. W tej sytuacji komornik może zająć wspólne konto i pobierać środki na spłatę zadłużenia. Jeżeli na konto trafiają środki nieobjęte wspólnością, małżonkowie muszą podjąć obronę w tym zakresie.

Egzekucja długów z majątku małżonka przy zawarciu umowy rozdzielności majątkowej

Jeżeli małżonkowie posiadają rozdzielność majątkową komornik nie może zająć elementów majątku należących do drugiego małżonka. Tym bardziej nie jest możliwe prowadzenie egzekucji z takiego majątku.

Należy jednak wskazać, że również w tej sytuacji wierzyciel może zwrócić się do sądu o klauzulę pozwalającą egzekwować dług z majątku drugiego małżonka. Klauzula może dotyczyć tych elementów majątku, które należałyby do majątku wspólnego gdyby umowy majątkowej nie zawarto. Również w tej sytuacji wierzyciel musi wykazać dokumentem, że drugi małżonek wyraził zgodę na zawarcie umowy, z której wynika egzekwowany dług.

Obrona małżonka przed egzekucją

W ramach obrony przed egzekucją drugi małżonek może skorzystać z kilku środków prawnych.

Pierwszym z nich jest zażalenie na klauzulę dotyczącą majątku drugiego małżonka. Należy je wnieść na samym początku sprawy egzekucyjnej. Czyli wtedy, gdy komornik rozpocznie egzekucję z majątku drugiego małżonka. Opłata sądowa od takiego zażalenia wynosi 50 zł.

Drugi środek obrony to powództwo przeciwegzekucyjne. Wniesienie pozwu wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 5% wartości przedmiotu pozwu, ale nie większej niż 2000 zł.

Umowa i jej postanowienia

Kluczem do skutecznej windykacji lub obrony przed komornikiem są odpowiednio zredagowane zapisy umowy. Z punktu widzenia wierzyciela będą to takie postanowienia, które umożliwią wierzycielowi szybkie i łatwe wyegzekwowanie długów od dłużnika lub jego małżonka. Ale z perspektywy dłużnika będą to zapisy które egzekucję skutecznie uniemożliwią lub znacznie utrudnią. Dlatego przed zawarciem umowy rekomendujemy konsultację z prawnikiem. Pomoże on ustalić takie warunki kontraktu, które zabezpieczą interesy obu stron.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku z egzekucją – zapraszamy do kontaktu

Kontakt

Podobne wpisy:

  1. Przepisanie majątku na inną osobę
  2. Czy komornik może egzekwować zagraniczne długi?
  3. Czy doprowadzenie spółki do bankructwa może skończyć się więzieniem?
  4. Jak wyjść ze spirali zadłużenia? (część pierwsza)
  5. Niesłuszna egzekucja komornicza. Jak bronić się przed egzekucją?
  6. Nieuczciwy kontrahent – jak odzyskać pieniądze?
  7. Odrzucenie spadku za dziecko przez rodziców