Nieumiejętne prowadzenie spraw spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może doprowadzić do jej bankructwa. Bankructwo to stan, w którym spółka nie może spłacać swoich długów. Jak już wspomniano w jednym z naszych poprzednich wpisów, sytuacja taka naraża członków zarządu spółki na odpowiedzialność cywilną. Warto jednak podkreślić, że w skrajnych sytuacjach zarząd może ponieść nawet odpowiedzialność karną.
Utrudnianie egzekucji
Pierwszą sytuacją mogącą spowodować kłopoty zarządu spółki jest utrudnianie egzekucji z majątku firmy. Należy zaznaczyć, że członkowie zarządu celowo „przepisujący” majątek spółki na inne osoby w trakcie egzekucji mogą zostać skazani. Za omawiane działania grozi im kara pozbawienia wolności do lat 3. Podobna karą grozi za ukrywanie lub niszczenie majątku spółki. Co istotne, członkowie zarządu nie powinni wykonywać wyżej wspomnianych czynności nawet jeżeli spółką jeszcze nie zajął się komornik. Pozbywanie się majątku stanowi przestępstwo także wtedy, gdy spółce grozi niewypłacalność a postępowanie egzekucyjne jeszcze się nie toczy.
Jeżeli sprawcy omawianego przestępstwa wyrządzili szkodę wielu wierzycielom, to grozi im surowsza kara – od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.
Doprowadzenie do bankructwa a pokrzywdzenie wierzycieli
Należy omówić również skrajną sytuację, w której członkowie zarządu spółki nie tylko pozbywają się jej majątku, ale specjalnie tworzą kolejną spółkę i na nią „przepisują” majątek. Za takie działania członkom zarządu spółki grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Z taką samą karą muszą liczyć się osoby, którzy celowo doprowadziły do niewypłacalności lub upadłości spółki.
Lekkomyślność
Na koniec warto wspomnieć, że nie tylko celowe działania zarządu mogą doprowadzić do jego odpowiedzialności karnej. Karze podlega również osoba, która lekkomyślnie zaciągała zobowiązania na rzecz spółki lub zawierała pozbawione sensu transakcje. Jeżeli wyżej wskazane działania doprowadzą do upadłości lub niewypłacalności, to członkom zarządu grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku z przestępstwami członków zarządu spółki z o.o. – zapraszamy do kontaktu