Międzynarodowy zasięg działania wielu przedsiębiorców wiąże się z kwestią odpowiedzialności za zagraniczne długi. Intensywny obrót gospodarczy z innymi państwami może spowodować sytuację, w której polski przedsiębiorca będzie musiał zapłacić należność wynikającą z zagranicznego wyroku. W niniejszym artykule krótko omówimy kwestię egzekucji długów stwierdzonych przez zagraniczne sądy.
Egzekucja orzeczenia wydanego w państwie należącym do Unii Europejskiej
Zgodnie z obowiązującymi przepisami unijnymi wyroki oraz nakazy zapłaty zapadłe w państwach Unii Europejskiej z reguły można egzekwować na terenie Polski. Zatem w przypadku przegrania sprawy sądowej w państwie UE trzeba liczyć się z podjęciem działań przez komornika w Polsce. W takiej sytuacji komornik przeprowadzi takie samo postępowanie egzekucyjne jak w przypadku osoby, która przegrała sprawę w Polsce. Mówiąc prościej, wyrok sądu państwa unijnego wywołuje takie same skutki co wyrok sądu polskiego. Dlatego warto bronić swoich interesów już na etapie postępowania sądowego za granicą by nie dopuścić do egzekucji w Polsce. W przeciwnej sytuacji dłużnik będzie musiał zwalczać egzekucję prowadzoną przez polskiego komornika na obszarze Polski.
Zagraniczne długi zasądzone w państwach nienależących do Unii Europejskiej
Jak wskazano wyżej, przeprowadzenie egzekucji długów zasądzonych w państwach Unii Europejskiej jest stosunkowo łatwe. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku orzeczeń zapadłych poza UE. Orzeczenia te nie są objęte przepisami unijnymi i nie podlegają wykonaniu w Polsce.
Jeżeli dług został zasądzony w państwie nienależącym do UE to należy zweryfikować, czy państwo to zawarło z Polską lub z UE odpowiednią umowę międzynarodową. Umowa taka powinna zawierać zapisy dotyczące respektowania i wykonywania wyroków tego państwa na terenie RP. Egzekucja zagranicznego długu jest możliwa jeśli taka umowa została zawarta i przewiduje egzekwowanie długów na terenie Polski.
Na koniec warto zaznaczyć, że wyżej opisane mechanizmy działają również w drugą stronę. Jeżeli osoba zza granicy jest dłużnikiem polskiego podmiotu, to polski wyrok może stanowić podstawę egzekucji długu u zagranicznego komornika. Nie ulega wątpliwości, że dużo łatwiejsza jest egzekucja długu w innym państwie UE. Problematyczna może okazać się egzekucja w państwach nienależących do tej organizacji.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku z egzekucją – zapraszamy do kontaktu
Podobne wpisy:
- Czy doprowadzenie spółki do bankructwa może skończyć się więzieniem?
- Jak wyjść ze spirali zadłużenia? (część pierwsza)
- Niesłuszna egzekucja komornicza. Jak bronić się przed egzekucją?
- Zlicytowanie mieszkania przez komornika – część pierwsza
- Nieuczciwy kontrahent – jak odzyskać pieniądze?
- Długi w spółce osobowej a odpowiedzialność wspólników