Nierzadko mają miejsce sytuacje gdy okazuje się, że księga wieczysta danej nieruchomości jest nieaktualna. Pierwszym pomysłem na usunięcie starego bądź nieaktualnego wpisu jest złożenie wniosku o wykreślenie lub zmianę wpisu w księdze. W niniejszym wpisie krótko omówimy zagadnienie aktualizacji treści księgi wieczystej.
Księga wieczysta – znaczenie
Interes właściciela nieruchomości wymaga, aby wpisy znajdujące się w księdze wieczystej były aktualne i zgodne ze stanem faktycznym. Zgodnie z przepisami przyjmuje się, że wpisy w księdze wieczystej są prawdziwe. Co więcej, jeżeli inna osoba powoła się na wpis w księdze wieczystej, to właściciel nieruchomości nie może wskazywać na inne dokumenty i argumentować, że księgi wieczystej nie zaktualizowano na przykład przez nieuwagę lub brak czasu. Ponadto nie ulega wątpliwości, że w przypadku występowania nieaktualnych wpisów w księdze wieczystej mogą wystąpić kłopoty ze sprzedażą nieruchomości. Większość potencjalnych kontrahentów nie będzie zainteresowana jej zakupem. Wobec powyższego rekomendujemy niezwłoczną aktualizację treści ksiąg wieczystych.
Wniosek do sądu wieczystoksięgowego
Najprostszym sposobem na zmianę wpisu w księdze wieczystej jest złożenie wniosku do sądu wieczystoksięgowego. Należy jednak podkreślić, że skuteczność takiego wniosku zależy od wielu czynników.
Przede wszystkim należy ustalić czego ma dotyczyć aktualizowany wpis w księdze wieczystej. Od wyjaśnienia tego zagadnienia zależy, czy wnioskodawca może w ogóle złożyć wniosek do księgi wieczystej. Warto zaznaczyć, że w pewnych sprawach wniosek do sądu może złożyć osoba trzecia (inna niż właściciele nieruchomości). Ale z drugiej strony niektóre sprawy wieczystoksięgowe mogą zostać załatwione tylko przez wszystkich współwłaścicieli.
Ponadto osoba która chce złożyć wniosek musi dysponować odpowiednią dokumentacją. Przykładami takiej dokumentacji jest akt notarialny, zaświadczenie o spłaceniu hipoteki, umowa dożywocia lub mapa zawierająca nowy podział nieruchomości. Bardziej skomplikowane sprawy wymagają zdobycia dokumentacji umożliwiającej wykreślenie z księgi wieczystej zabezpieczenia, informacji o egzekucji lub informacji o zapadłym wyroku sądowym.
Skutki złożenia wniosku
Złożenie wniosku do sądu wieczystoksięgowego powoduje, że w treści księgi pojawia się informacja o jego wpływie. Od momentu pojawienia się takiej informacji wpisy w księdze wieczystej nie są już traktowane jak prawdziwe. Następnie sąd rozpatruje wniosek i zmienia wpis w księdze wieczystej zgodnie z jego treścią. Jeżeli wniosek jest niezasadny, to podlega on oddaleniu. Rozstrzygnięcie sądowe można zaskarżyć.
Jeżeli decyzja sądu jest zgodna z wnioskiem, treść księgi wieczystej ulega aktualizacji a ostrzeżenie o złożonym wniosku jest usuwane. Podsumowując – po rozpatrzeniu wniosku ponownie przyjmuje się, że treść księgi wieczystej jest prawdziwa, o ile w międzyczasie nie pojawi się inny wniosek lub odwołanie od postanowienia sądu.
Omawiając kwestię wniosków do sądu wieczystoksięgowego warto wspomnieć o jednym, szczególnym rodzaju wniosku. Czasami wnioskodawca nie dysponuje dokumentacją potrzebną do wniosku lub z innych przyczyn nie może go złożyć od razu (na przykład z uwagi na niezakończony proces sądowy). Można wtedy wnieść o wpisanie do księgi wieczystej ostrzeżenia o rozbieżności pomiędzy wpisami w księdze wieczystej a stanem rzeczywistym. Wpisanie takiego ostrzeżenia powoduje, że treść księgi wieczystej nie jest traktowana jak prawdziwa.
Na koniec należy wskazać, że najdalej idącym środkiem mającym na celu aktualizację księgi wieczystej jest pozew o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku z uregulowaniem stanu prawnego nieruchomości – zapraszamy do kontaktu
Podobne wpisy: