Czy można zlikwidować spółkę przez portal S24?

S24

Założenie spółki przez portal S24 należy do szybkich i skutecznych sposobów otwarcia działalności gospodarczej. Istniejące formularze dokumentów niezbędnych do rejestracji spółki sprawiają, że wielu przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z tego portalu. O ile otwarcie spółki rzeczywiście należy do pozytywnych doświadczeń, o tyle likwidacja spółki sprawia przedsiębiorcom problemy.

Jak zamknąć spółkę założoną przez S24?

Spółkę założoną przez portal S24 można zlikwidować na dwa sposoby.

Pierwszy z nich to „metoda tradycyjna”, polegająca na podjęciu uchwały u notariusza i złożeniu tradycyjnego wniosku do KRS przez portal PRS. Wadą tego rozwiązania są zdecydowanie koszty – wspólnicy muszą ponieść koszty aktu notarialnego, a następnie opłat sądowych od wniosków do KRS. Opłaty sądowe od wniosku dotyczącego rozwiązania spółki są nieco wyższe niż przy wniosku składanym przez portal S24 (różnica wynosi 50 zł). Ponadto wspólnicy muszą stawić się w kancelarii notarialnej, na co często brakuje czasu.

Drugi sposób to skorzystanie z portalu S24. Podkreślenia wymaga fakt, że aby móc zlikwidować spółkę w tym systemie wspólnicy nie mogą wcześniej korzystać z dokumentów papierowych lub notarialnych oraz nie mogą dokonywać żadnych zmian w spółce przez portal PRS.

Sporządzenie dokumentacji do wniosku składanego przez portal S24

Problematyczne może okazać się przygotowanie dokumentów potrzebnych do otwarcia likwidacji. Niestety portal S24 zaprojektowano w taki sposób, że niedołączenie w odpowiednim momencie wszystkich wymaganych dokumentów spowoduje brak możliwości dołączenia ich później. Co więcej, system nie zawiera formularzy wszystkich dokumentów potrzebnych do otwarcia likwidacji. Właściwie jedynym dokumentem dostępnym na portalu S24 jest uchwała o rozwiązaniu spółki. Pozostałe dokumenty trzeba przygotować i podpisać samodzielnie, a następnie umieścić w systemie.

Podsumowanie

Rozwiązanie spółki w systemie S24 może istotnie przyspieszyć proces likwidacji spółki. Jeżeli wspólnicy będą mieli możliwość szybkiego zorganizowania zgromadzenia z dostępem do internetu i profili zaufanych, to otwarcie likwidacji spółki jest dosłownie kwestią minut. Kolejnym plusem są oszczędności czasu i pieniędzy wynikające przede wszystkim z nieangażowaniem do sprawy notariusza.

Na koniec należy wskazać, że podczas likwidacji spółki przez portal S24 należy zwrócić uwagę na staranne przygotowanie i podpisanie dokumentacji niezbędnej do otwarcia likwidacji. Dzięki temu sąd rejestrowy nie będzie wzywał spółki do uzupełniania brakujących lub wadliwych dokumentów.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku z likwidacją spółki przez portal S24 – zapraszamy do kontaktu

Kontakt

Podobne wpisy:

  1. Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. – część pierwsza
  2. Umorzenie udziałów w spółce z o.o.
  3. Likwidacja spółki z o.o.
  4. Rozwiązanie spółki bez przeprowadzenia likwidacji
  5. Sprzedaż spółki z o.o.
  6. Uchylenie uchwały w spółce z o.o.
  7. Wyłączenie wspólnika w spółce prawa handlowego