Kredyty frankowe – oddalenie zbiorowego pozwu kredytobiorców

Kredyty frankowe

W tym tygodniu kredyty frankowe stały się tematem medialnym. W dniu 9 lutego mBank poinformował, że Sąd Okręgowy w Łodzi oddalił w całości żądania o stwierdzenie nieważności umów kredytowych. Roszczenia tego dochodziło ponad 1700 kredytobiorców w postępowaniu grupowym.

Zaskakujący wyrok

Wyrok Sądu Okręgowego jest zaskakujący w świetle bogatego i ugruntowanego w Polsce orzecznictwa. Sąd uznał, iż klauzule waloryzacyjne nie są abuzywne, nie naruszają interesów kredytobiorców i zostały uzgodnione pomiędzy stronami umowy.

Wydaje się, że spór pomiędzy „frankowiczami” a mBankiem dopiero się zaczyna. Nie sposób uznać, że kredytobiorcy pogodzą się z wyrokiem i nie wniosą apelacji. Co więcej, wielu kredytobiorców mBanku znajdujących się w sporze z bankiem otrzymało wezwania do zapłaty. Wezwania związane są z dochodzeniem przez bank wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Otrzymane wezwania oraz oddalenie roszczeń kredytobiorców mogą zniechęcić część z nich do kolejnych sporów sądowych.

Z drugiej strony, banki zawierające z klientami umowy kredytów indeksowanych do CHF rozsyłają do wielu z nich propozycje ugody. W wielu przypadkach ugody te nie są opłacalne dla kredytobiorców.

Kredyty frankowe – aktualne stanowisko sądów

Na koniec warto skomentować, że wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi nie powinien zmienić dominującej (i korzystnej dla „frankowiczów”) linii orzeczniczej w sprawie kredytów frankowych. Niemniej jednak może on zniechęcić część kredytobiorców do obrony swoich interesów przed sądami. Może również skłonić niektórych kredytobiorców (także tych uczestniczących w omawianej sprawie) do zawarcia ugody z bankiem.

Jeżeli chcą Państwo uzyskać pomoc w sprawie kredytu frankowego – zapraszamy do kontaktu z kancelarią

Kontakt