Niestety w praktyce wymiaru sprawiedliwości zdarzają się sytuacje, w których ma miejsce skazanie pomimo niewinności. Szansą podważenia niekorzystnego prawomocnego wyroku jest wznowienie postępowania.
Skazanie pomimo niewinności – kiedy można wznowić sprawę karną?
Prawomocnie zakończoną sprawę karną sąd wznawia przede wszystkim wtedy, gdy po wydaniu wyroku pojawią się nowe fakty lub dowody wskazujące na to, że skazany nie popełnił przestępstwa.
Nowe dowody muszą odkrywać nieznane podczas rozprawy fakty. Ich celem jest doprowadzenie sądu do zupełnie innych wniosków od tych, które skutkowały skazaniem oskarżonego. Z pewnością „nowymi dowodami” są dowody nieprzeprowadzone na rozprawie.
Kolejną przyczyną wznowienia postępowania jest przeprowadzenie sprawy i jej zakończenie pod nieobecność oskarżonego. Aby na tej podstawie skutecznie wznowić sprawę skazany ma obowiązek złożyć wniosek do sądu, w którym wykaże że nie wiedział o rozprawach oraz o możliwości wydania wyroku pod jego nieobecność. W tej sytuacji wniosek należy złożyć w ciągu miesiąca od dnia, w którym skazany dowiedział się o wyroku skazującym.
Jak złożyć wniosek o wznowienie?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wniosek o wznowienie postępowania karnego powinien być sporządzony i podpisany przez adwokata albo radcę prawnego. Wniosek nie spełniający tego wymogu nie zostanie przez sąd rozpatrzona.
Wniosek o wznowienie rozpatruje sąd okręgowy. Jeżeli jednak wniosek dotyczy wyroku sądu okręgowego, to o wznowieniu decyduje sąd apelacyjny. Z kolei przy wznowieniu sprawy zakończonej wyrokiem sądu apelacyjnego lub Sądu Najwyższego orzeka Sąd Najwyższy.
Postanowienie sądu dotyczące wniosku najczęściej wydaje się bez udziału skazanego. Jednak prezes sądu lub sąd może zadecydować o przeprowadzeniu posiedzenia i o jego obecności na takim posiedzeniu.
Rozstrzygnięcia sądu
Jeżeli wniosek o wznowienie zostanie uwzględniony, to sprawa zostanie ponownie rozpoznana. W skrajnych przypadkach sąd może od razu uniewinnić oskarżonego lub umorzyć sprawę.
Na koniec należy wskazać, że na postanowienie nieuwzględniające wniosku można złożyć zażalenie, o ile wydał je sąd okręgowy.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego
Jeżeli zamierzają Państwo wznowić sprawę karną – zapraszamy do kontaktu
Podobne wpisy:
- Dozór elektroniczny (SDE). Zasady odbywania kary
- Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności
- Zastępcza kara pozbawienia wolności – czy istnieje możliwość jej uniknięcia?
- Jak zmienić karę ograniczenia wolności na grzywnę?
- Warunkowe umorzenie postępowania karnego
- Zniewaga i zniesławienie. Jak bronić swojego dobrego imienia i godności?
- Czy nagranie rozmowy może być dowodem w sądzie?