Podanie nieprawdy w deklaracjach podatkowych. Jakie konsekwencje mogą spotkać winnego?

Podanie nieprawdy w deklaracjach podatkowych

Nawet najbardziej starannemu podatnikowi może zdarzyć się podanie nieprawdy w deklaracjach podatkowych. Organy podatkowe coraz częściej wychwytują nieścisłości w dokumentacji i wszczynają postępowania podatkowe oraz karnoskarbowe. Bez wątpienia wszczęcie takich postępowań niesie za sobą szereg konsekwencji dla podatnika.

Postępowanie podatkowe

Podanie nieprawdy w deklaracjach podatkowych prowadzi do wszczęcia postępowania podatkowego przez urząd skarbowy. Podczas postępowania organ bada przede wszystkim, czy podatnik nie zaniża podstawy opodatkowania oraz czy stosuje prawidłowe stawki podatku. W związku z tym urząd może weryfikować dokumenty podatnika, sięgnąć po dane z jego kont gospodarczych, dokonać oględzin miejsca, powołać biegłego oraz przesłuchiwać świadków. Jeżeli organ ustali że w deklaracji podano nieprawdę, to wyda decyzję podatkową określającą prawidłowy wymiar podatku do zapłaty.

Kontrola celno-skarbowa

Inną formą zweryfikowania rzetelności podatnika jest kontrola celno-skarbowa dokonywana przez KAS. Przede wszystkim w ramach kontroli urzędnicy KAS mogą wykonywać takie same czynności jak urzędy skarbowe. Ponadto mają prawo przeszukiwać osoby i miejsca, zatrzymywać pojazdy oraz przeprowadzać kontrole paliw oraz pobierać jego próbki. Kontrola celno-skarbowa kończy się doręczeniem podatnikowi wyniku kontroli. W ciągu 14 dni od doręczenia podatnikowi wyniku może on skorygować deklaracje podatkowe. Brak korekty skutkuje wszczęciem postępowania podatkowego przeciwko podatnikowi.

Podanie nieprawdy w deklaracjach podatkowych a postępowanie karno-skarbowe

Bez wątpienia najbardziej niekorzystnym skutkiem podania nieprawdy w deklaracjach może być sprawa karnoskarbowa. Organy mogą zarzucić podatnikowi popełnienie następujących przestępstw:

a) uchylania się od opodatkowania (art. 54 kks);

b) nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych (art. 61 kks);

c) podania nieprawdy lub zatajenia prawdy w deklaracji podatkowej (art. 56 kks);

d) podania nieprawdy w fakturze (art. 270a kk, art. 271a kk).

Oczywiście za powyższe przestępstwa grożą kary grzywny oraz pozbawienia wolności. Na koniec należy podkreślić, że sąd może również nakazać zwrot kwoty, której podatnik nie zapłacił na skutek podania nieprawdy w deklaracji podatkowej.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa

Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy

Jeżeli potrzebują Państwo więcej informacji lub organy prowadzą przeciwko Państwu postępowanie – zapraszamy do kontaktu

Kontakt

Podobne wpisy:

  1. Podatkowe przedawnienie a postępowanie karnoskarbowe
  2. Fałszowanie faktur. Czy każda nieścisłość w fakturze to „zbrodnia vatowska”?
  3. Wyłudzenia zwrotu podatku VAT. Uchylanie się od podatku VAT
  4. W jaki sposób organy podatkowe wybierają podatników do kontroli podatkowej?
  5. Konfiskata rozszerzona – na czym polega poszerzony przepadek mienia?
  6. Przestępstwo a wykroczenie skarbowe