Sankcje gospodarcze a cło antydumpingowe

sankcje

Wojna na Ukrainie i związane z nią sankcje bezpośrednio wpływają na życie codzienne i działalność gospodarczą w Polsce. Zgodnie z obowiązującymi przepisami obrót gospodarczy z Federacją Rosyjską oraz Republiką Białorusi został praktycznie zakazany. Przedsiębiorcy prowadzący handel z wyżej wymienionymi państwami ponoszą straty lub zamykają firmy. Inni nadal starają się prowadzić biznes, co jednak naraża ich na daleko idące konsekwencje prawne.

Atrakcyjność towarów zza wschodniej granicy a sankcje

Opłacalność handlu z Rosją lub Białorusią wynikała przede wszystkim z niskich cen tamtejszych produktów. Dzięki nim surowce i płody rolne sprowadzane zza wschodniej granicy cieszyły się znacznym zainteresowaniem przedsiębiorców i konsumentów na rynkach Unii Europejskiej. Jednak sankcje nałożone na Rosję i Białoruś spowodowały, że napływ towarów z tych krajów został zatrzymany. Nie wszyscy importerzy pogodzili się z tym faktem. Zaczęto podejmować działania mające na celu szukanie innych rynków, a w skrajnych przypadkach dopuszczano się obchodzenia sankcji. Jako przykład unikania sankcji można wskazać import tanich towarów pochodzących z Rosji za pośrednictwem Kazachstanu i Turcji.

Skutki obejścia prawa

Regulacje prawne jasno wskazują na konsekwencje naruszeń sankcji. W przypadku stwierdzenia, że towary sprowadzane do Polski pochodzą z Rosji lub Białorusi, urząd celno-skarbowy rozpoczyna postępowanie przeciwko przedsiębiorcy. Sprawa najczęściej kończy się nałożeniem cła antydumpingowego, nierzadko w kolosalnej wysokości. Od momentu wydania decyzji dotyczącej omawianego cła urząd celno-skarbowy ma pięć lat na wyegzekwowanie należności.

Przedsiębiorca ma oczywiście prawo do odwołania się od niekorzystnej decyzji, a w ostateczności może złożyć wniosek o rozłożenie płatności należności celnej na raty. Nie oznacza to jednak końca problemów związanych z importem towarów zza wschodniej granicy.

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o., sprawy karne

Jeżeli przedsiębiorstwo zajmujące się importem prowadzi działalność jako spółka z o.o., to za długi celne odpowiadają również członkowie zarządu spółki. Na szczęście istnieją możliwości zwolnienia z obowiązku zapłaty cła przez zarząd. Wymaga to jednak podjęcia szybkich i zdecydowanych działań. Dosłownie każdy dzień zwłoki może skutkować obciążeniem członków zarządu długiem celnym spółki.

Na koniec należy wskazać, że w skrajnym przypadku członkowie zarządu spółki z o.o. obciążonej cłem antydumpingowym mogą ponieść odpowiedzialność karną. Zarzuty wobec zarządu będą dotyczyć zaniżenia należności celnej, a także nierzetelności prowadzonej dokumentacji handlowej i składanych zgłoszeń celnych.


Podstawa prawna:

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny
Informacje dotyczące taryfy celnej, tablic korelacyjnych oraz Systemu Zharmonizowanego Nomenklatury Scalonej (HS)
Ustawa z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa
Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy


Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku z postępowaniem prowadzonym przez urząd celno-skarbowy – zapraszamy do kontaktu
Kontakt