Niestety zdarza się, że osoby marzące o własnej nieruchomości muszą zakończyć współpracę z deweloperem jeszcze przed jej zakupem. Przyczyny zerwania umowy deweloperskiej są różne, ale praktyka pokazuje że w zdecydowanej większości przypadków leżą one po stronie dewelopera. W niniejszym wpisie krótko opiszemy jak zakończyć współpracę z deweloperem.
Jak zakończyć współpracę z deweloperem w przypadku błędów w umowie?
Po pierwsze należy wskazać, że odstąpienie od umowy z deweloperem jest możliwe w przypadku braków, błędów i nieścisłości w umowie deweloperskiej lub w prospekcie informacyjnym. W przypadku wystąpienia takich uchybień nabywca może odstąpić od umowy, przy czym ma na to tylko 30 dni od momentu zawarcia umowy. Po odstąpieniu od umowy deweloperskiej deweloper zwraca nabywcy wszystkie dokonane przez niego wpłaty. Należy pamiętać, że w pewnych sytuacjach oświadczenie o odstąpieniu powinno zostać złożone u notariusza.
Jak zakończyć współpracę z deweloperem po wykryciu wad obiektu?
Nabywca może odstąpić od umowy również w sytuacji, gdy mieszkanie lub dom posiadają wady. Podkreślenia wymaga fakt, że nie jest możliwe zerwanie współpracy z deweloperem w przypadku istnienia dowolnej wady. Przepisy jasno wskazują, że wada musi być istotna.
Samo wykrycie wady nie powoduje, że nabywca od razu może zerwać współpracę. Po pierwsze, wadę należy udokumentować w protokole odbioru mieszkania lub domu. Po drugie, deweloper musi potwierdzić w protokole istnienie wady. Dopiero w sytuacji, gdy deweloper nie usunie wady w terminie 30 dni, nabywca może odstąpić od umowy.
Jeżeli deweloper podjął się usunięcia wad ale przy ponownym odbiorze nadal stwierdzono ich obecność, to nabywca musi w ciągu miesiąca wystąpić o opinię rzeczoznawcy. Rzeczoznawca sporządza opinię odnośnie występowania wad istotnych w obiekcie. Gdy opinia potwierdzi występowanie wady, nabywca może zakończyć współpracę z deweloperem.
Również w powyższych przypadkach deweloper zwraca nabywcy wszystkie dokonane przez niego wpłaty.
Inne przypadki zerwania umowy z deweloperem
Co zrobić w sytuacji, gdy nie zachodzi żadna z wyżej opisanych przyczyn odstąpienia od umowy?
Nierzadko zdarza się, że deweloper w ogóle nie przystępuje do prac budowlanych. Co gorsza mają miejsce sytuacje, gdy składa wniosek o upadłość lub o restrukturyzację na etapie przysłowiowej „dziury w ziemi”. Czy wtedy nabywca znajduje się na straconej pozycji?
Jedynym wyjściem pozostaje odstąpienie od umowy na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Nabywca powinien najpierw wezwać dewelopera do wykonania umowy, a dopiero w przypadku braku reakcji na wezwanie ma prawo odstąpić od umowy i odzyskać wpłacone środki.
Na koniec podkreślamy, że przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakończeniu współpracy z deweloperem koniecznie należy dokonać analizy umowy deweloperskiej.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku z umową deweloperską – zapraszamy do kontaktu
Podobne wpisy: