Prywatny akt oskarżenia a posiedzenie pojednawcze

prywatny akt oskarżenia

Prywatny akt oskarżenia jest jedynym sposobem na ściganie niektórych przestępstw. Policja i prokuratura z reguły nie zajmują się sprawami dotyczącymi zniesławienia lub zniewagi, a także naruszenia nietykalności. Aby ukarać sprawcę wyżej wskazanych przestępstw należy wnieść do sądu prywatny akt oskarżenia.

Prywatny akt oskarżenia – skutki złożenia

Po złożeniu prywatnego aktu oskarżenia do sądu rozpoczyna się sprawa karna. Sąd doręcza kopię prywatnego aktu oskarżenia oskarżonemu oraz wyznacza termin pierwszego posiedzenia w sprawie. Pierwsze posiedzenie nazywane jest posiedzeniem pojednawczym. Główny cel posiedzenia pojednawczego to osiągnięcie porozumienia między oskarżycielem a oskarżonym.

Prywatny akt oskarżenia a rola Policji i prokuratury

Warto wskazać, że prywatny akt oskarżenia złożony na Policji musi zostać przekazany do sądu. Co więcej, w pewnych sytuacjach złożenie prywatnego aktu oskarżenia na Policji jest niezbędne. Takie działanie ma sens wtedy, gdy oskarżyciel nie dysponuje wszystkimi dowodami kluczowymi dla oskarżenia, a Policja ma możliwość pozyskania takich dowodów (np. nagrania z monitoringu, bilingi, adres IP urządzenia wykorzystanego do popełnienia przestępstwa).

Podkreślenia wymaga fakt, że jeżeli przestępstwo wskazane w prywatnym akcie oskarżenia jest poważne, to prokurator może przystąpić do sprawy prywatnoskargowej lub samemu wszcząć postępowanie. Oskarżyciel prywatny może nadal występować w sprawie jako oskarżyciel posiłkowy.

Przebieg posiedzenia pojednawczego

Z reguły posiedzenie pojednawcze trwa kilka – kilkanaście minut. W trakcie posiedzenia sąd nakłania oskarżyciela oraz oskarżonego do zawarcia porozumienia. Jeżeli strony pogodzą się, to sąd spisuje protokół pojednania i umarza sprawę. Strony mogą również zdecydować o podjęciu mediacji. Jeżeli jednak oskarżyciel i oskarżony nie widzą możliwości pojednania, to sąd wyznacza rozprawę.

Formalności związane z posiedzeniem pojednawczym

Należy podkreślić, że obecność stron na posiedzeniu pojednawczym jest konieczna. Jeżeli oskarżyciel nie pojawi się na posiedzeniu pojednawczym, to przyjmuje się że oskarżenie wycofano. Oskarżony również powinien pojawić się na posiedzeniu, gdyż jest to ostatnia szansa na zawarcie ugody, uniknięcie czasochłonnego procesu sądowego i – w wielu przypadkach – skazania.

Na koniec warto zauważyć, że posiedzenie pojednawcze ma istotne znaczenie dla dalszego przebiegu sprawy. Strony obecne na posiedzeniu pojednawczym na którym nie doszło do ugody mają obowiązek zgłosić wszystkie dowody oskarżenia lub obrony. Brak wskazania dowodów może doprowadzić do przegrania sprawy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku ze sprawą z oskarżenia prywatnego – zapraszamy do kontaktu

Kontakt

Podobne wpisy:

  1. Czy nagranie rozmowy może być dowodem w sądzie?
  2. Terminy przedawnienia przestępstw
  3. Gdzie i kiedy złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa?
  4. Zniewaga i zniesławienie. Jak bronić swojego dobrego imienia i godności?
  5. Włamanie do konta na portalu społecznościowym. Jakie prawa przysługują użytkownikowi konta?