Wizyta komornika w miejscu zamieszkania to koszmar każdej osoby z długami. Oczywiście dłużnicy nie posiadający żadnego majątku nie muszą jej się obawiać. Inaczej wygląda sytuacja u osób, które posiadają majątek i przechowują go w miejscu zamieszkania.
Wizyta komornika w miejscu zamieszkania – kiedy jest możliwa?
Nie zawsze egzekucja polega na czynnościach w miejscu zamieszkania. Przede wszystkim należy podkreślić, że komornik udaje się do domu dłużnika tylko w sytuacji, gdy wierzyciel złoży wniosek o przeprowadzenie takiej czynności. Co więcej, wyjazd komornika do dłużnika musi zostać opłacony przez wierzyciela przed wizytą. Jeżeli wierzyciel nie złoży komornikowi wniosku o czynności terenowe albo nie opłaci takiego wniosku, to komornik nie pojawi się w miejscu zamieszkania. Bardzo poważnym sygnałem ostrzegawczym jest otrzymanie pisma, w którym komornik wskazuje, że w przypadku braku spłaty długu pojawi się w miejscu zamieszkania. Po otrzymaniu takiego pisma należy spodziewać się, że komornik faktycznie wkrótce zapuka do drzwi.
Co może zrobić komornik w miejscu zamieszkania?
Komornik posiada bardzo szerokie uprawnienia dotyczące czynności w miejscu zamieszkania. Jeżeli lokator nie zdecyduje się na dobrowolne otwarcie drzwi, to z pewnością dojdzie do kolejnej wizyty komornika – ale tym razem w towarzystwie policjantów i ślusarza. Oczywiście koszty ślusarza ponosi osoba zamieszkująca w lokalu.
Komornik ma prawo przeprowadzić przeszukanie w miejscu zamieszkania. Warto zaznaczyć, że przeszukanie ograniczone jest tylko do pomieszczeń dłużnika. Komornik może zająć gotówkę, biżuterię, papiery wartościowe, wartościowe meble (np. zabytkowe), sprzęt RTV lub komputery.
Komornik ma również prawo przeszukać odzież dłużnika, co jednak zdarza się bardzo rzadko. W szczególnych sytuacjach komornik może również przeszukać osobę, którą podejrzewa o ukrywanie wartościowych rzeczy dłużnika.
Na koniec warto podkreślić, że komornik na podobnych zasadach może przeszukać firmę lub gospodarstwo rolne dłużnika.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku z egzekucją komorniczą – zapraszamy do kontaktu
Podobne wpisy:
- Przepisanie majątku na inną osobę
- Czy komornik może egzekwować zagraniczne długi?
- Czy doprowadzenie spółki do bankructwa może skończyć się więzieniem?
- Jak wyjść ze spirali zadłużenia? (część pierwsza)
- Niesłuszna egzekucja komornicza. Jak bronić się przed egzekucją?
- Czy komornik może egzekwować długi z majątku małżonka?