
Czy europejski nakaz aresztowania może zostać uchylony?
Wobec osób przebywających za granicą i poszukiwanych przez polski wymiar sprawiedliwości wydaje się europejski nakaz aresztowania. Po wydaniu nakazu osoba poszukiwana może zostać zatrzymana w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innych państwach, w których nakaz również obowiązuje (Islandia, Norwegia).
Kiedy wydaje się europejski nakaz aresztowania?
Wydanie europejskiego nakazu aresztowania poprzedzają poszukiwania osoby na obszarze kraju. Kwestię poszukiwań opisano szczegółowo w jednym ze starszych wpisów.
Zgodnie z prawem wydanie nakazu jest dopuszczalne, jeśli „wymaga tego interes wymiaru sprawiedliwości”. Jest to nieprecyzyjne określenie, przez co europejski nakaz aresztowania może zostać wydany w sprawach dotyczących nawet drobnych przestępstw.
Przepisy doprecyzowują jednak, iż nakazu nie można wydać gdy za popełnione przez poszukiwanego przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do roku. Nakazu nie można wydać również w sytuacji, gdy osoba poszukiwana ma odbyć karę pozbawienia wolności do 4 miesięcy.
Uchylenie nakazu
Z reguły europejski nakaz aresztowania uchyla się wtedy, gdy osoba poszukiwana zostaje ujęta i przekazana do państwa, które wydało nakaz. Istnieją jednak możliwości podważania nakazu a także uzyskania odmowy przekazania osoby poszukiwanej do państwa, które wydało nakaz.
Przede wszystkim osoba poszukiwana powinna zweryfikować, czy wydanie europejskiego nakazu aresztowania faktycznie było konieczne dla interesu wymiaru sprawiedliwości.
Warto również sprawdzić, na jaką karę skazano osobę poszukiwaną lub o jakie przestępstwo się ją podejrzewa. Jak wskazano wyżej, wydanie europejskiego nakazu aresztowania zależy od grożącej lub wymierzonej osobie poszukiwanej kary.
Istotne, aby czyn popełniony przez osobę poszukiwaną stanowił przestępstwo również w państwie, w którym schwytano poszukiwanego. Prawo Unii Europejskiej przewiduje jednak wyjątki od tej zasady i wydaniu podlegają osoby, które dopuściły się najpoważniejszych przestępstw. Przepisy wymieniają 32 takie przestępstwa, w tym: handel narkotykami, udział w organizacjach przestępczych, nadużycia finansowe czy zabójstwo.
Przyczyną odmowy wydania osoby poszukiwanej może być między innymi wiek tej osoby oraz wykonanie kary której dotyczy nakaz. Ponadto prawo dopuszcza inne możliwości odmowy wydania osoby poszukiwanej, które szczegółowo uregulowano w Decyzji Ramowej Rady z dnia 13 czerwca 2002 r..
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w sprawdzeniu, czy nie wydano wobec Państwa europejskiego nakazu aresztowania – zapraszamy do kontaktu
Potrzebujesz prawnika w sprawach karnych lub skarbowych w Poznaniu? Zadzwoń do naszej kancelarii