Środki zapobiegawcze – czy w trakcie śledztwa można wnosić o ich uchylenie?

środki zapobiegawcze

W toku śledztwa prokurator lub sąd mogą stosować liczne środki zapobiegawcze wobec podejrzanego. Wśród nich są między innymi: tymczasowe aresztowanie, dozór Policji, poręczenie majątkowe, zakaz opuszczania kraju lub nakaz opuszczenia lokalu. Podejrzany ma możliwość uchylenia środków zapobiegawczych na każdym etapie śledztwa.

Zażalenie na środki zapobiegawcze

W terminie 7 dni od otrzymania postanowienia prokuratora lub sądu o zastosowaniu środka zapobiegawczego można wnieść zażalenie na takie postanowienie. Jeżeli podejrzany wykaże, iż zastosowany środek zapobiegawczy jest niezasadny to sąd powinien go uchylić. Możliwe jest zastąpienie zastosowanego środka innym środkiem zapobiegawczym. Na przykład sąd może uchylić tymczasowe aresztowanie a w zamian zastosować dozór Policji. Niestety nie zawsze sądy przychylają się do zażaleń składanych przez podejrzanych. Nie oznacza to jednak, iż stoją oni na straconej pozycji.

Wniosek o uchylenie środków zapobiegawczych

Nawet w przypadku nieskutecznego wniesienia zażalenia, podejrzany może wnieść do prokuratora o uchylenie środka zapobiegawczego na każdym etapie postępowania. W takim wniosku należy wskazać okoliczności, które uzasadniają uchylenie środka. Także w przypadku złożenia omawianego wniosku może dojść do zamiany środka z surowszego na łagodniejszy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego

Jeżeli chcą Państwo uchylić lub zmienić środek zapobiegawczy – zapraszamy do kontaktu z kancelarią

Kontakt

Podobne wpisy:

  1. Jak zachować się podczas przeszukania?
  2. Zażalenie na zatrzymanie przez Policję
  3. Czym jest zorganizowana grupa przestępcza?
  4. Co grozi za obrót narkotykami?
  5. Wezwanie na Policję – jak zachować się w przypadku konieczności stawiennictwa na komisariacie?
  6. Europejski nakaz aresztowania. Procedura poszukiwania osoby krok po kroku
  7. Zatrzymanie prawa jazdy przez Policję