W języku potocznym przedsiębiorcy oraz funkcjonariusze organów ścigania posługują się terminem „słup”. Słowo to określa osobę, która – choć formalnie zajmuje się sprawami firmy – w rzeczywistości nie ma na nią żadnego wpływu, gdyż w rzeczywistości działalnością gospodarczą zarządzają inne osoby. W niniejszym wpisie krótko omawiamy cechy charakterystyczne „słupa”.
Kto może być „słupem”?
„Słupem” może zostać praktycznie każdy. Właściwie wystarczy, że kandydat na „słupa” osiągnie pełnoletniość. Pełnoletni człowiek może samodzielnie prowadzić sprawy jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki, a zatem jest użyteczny dla przestępców. Jednocześnie „słupy” to osoby nie dysponujące wiedzą prawniczą i ekonomiczną.
Z reguły „słupem” zostają osoby w przymusowej sytuacji – pozbawione środków finansowych, schorowane, bezdomne lub uzależnione od środków odurzających. Zdarza się również, że „słup” jest cudzoziemcem. Rzadko przebywa on w miejscu prowadzenia działalności i z reguły nie włada językiem państwa w którym działa firma. „Słup” jest w pełni zależny od swoich mocodawców, którzy mogą płacić mu niewielkie pieniądze jako „nagrodę za zarządzanie” działalnością gospodarczą.
Coraz częściej zdarza się, że „słupem” zostaje człowiek w pełni zdrowy, z ustabilizowaną sytuacją rodzinną i majątkową. Jednak niewłaściwy dobór partnerów biznesowych, bezkrytyczne zaufanie i silna chęć osiągnięcia zysku może prowadzić do sytuacji, że taka osoba będzie brała udział w nielegalnych interesach prowadzonych przez inne osoby faktycznie zarządzające firmą.
„Słup” i jego wiedza o działalności firmy
Z reguły „słup” sprawuje wysokie stanowiska kierownicze w firmie (prezes zarządu, członek zarządu). Pomimo tego nie posiada on praktycznie żadnej wiedzy odnośnie prowadzonej działalności gospodarczej. Zadaniem „słupa” jest wyłącznie podpisywanie dokumentów firmy. „Słup” najczęściej nie rozumie lub nie zna treści tych dokumentów. Osoby faktycznie zarządzające firmą nie tłumaczą mu znaczenia podpisywanych dokumentów ani nie informują go o podejmowanych działaniach. Co ważne, taka osoba nie ma również dostępu do majątku firmy i nie ma o nim wiedzy. „Słup” nie posiada także informacji odnośnie klientów firmy oraz jej zysków i długów. Wynika to z faktu, że „słup” nie ma dostępu do dokumentów firmy.
Odpowiedzialność „słupa”
Niestety brak wiedzy o działalności firmy oraz o treści podpisywanych przez „słupa” dokumentów nie oznacza, że pozostanie on bezkarny. „Słup” naraża się zarówno na odpowiedzialność:
1. cywilną (pozwy ze strony kontrahentów firmy),
2. podatkową (konieczność zapłaty długów podatkowych firmy)
3. karną (skazanie za oszustwa, wystawianie „pustych” faktur, pranie pieniędzy, nieprawidłowości podatkowe i inne podobne przestępstwa).
Na koniec trzeba podkreślić, że w skrajnych sytuacjach „słup” naraża się nawet na uszczerbek na zdrowiu lub utratę życia. Gdy „słup” uczestniczy w przestępczym procederze na wielką skalę, osoby kierujące procederem mogą zastraszać lub pozbyć się go jako niewygodnego świadka popełnionych czynów.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny
Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku z działalnością spółki z o.o. – zapraszamy do kontaktu