
Środki zapobiegawcze – czy w trakcie śledztwa można wnosić o ich uchylenie?
W toku śledztwa prokurator lub sąd mogą stosować liczne środki zapobiegawcze wobec podejrzanego. Wśród nich są między innymi: tymczasowe aresztowanie, dozór Policji, poręczenie majątkowe, zakaz opuszczania kraju lub nakaz opuszczenia lokalu. W niniejszym wpisie przeanalizujemy, czy podejrzany ma możliwość uchylenia środków zapobiegawczych na każdym etapie śledztwa.
W terminie 7 dni od otrzymania postanowienia prokuratora lub sądu o zastosowaniu środka zapobiegawczego można wnieść zażalenie na takie postanowienie. Jeżeli podejrzany wykaże, iż środek zapobiegawczy zastosowano niezasadnie to sąd powinien go uchylić. Możliwe jest także zastąpienie zastosowanego środka innym środkiem zapobiegawczym. Na przykład sąd może uchylić tymczasowe aresztowanie a w zamian zastosować dozór Policji i poręczenie majątkowe. Niestety nie zawsze sądy przychylają się do zażaleń składanych przez podejrzanych. Nie oznacza to jednak, iż stoją oni na straconej pozycji.
Nawet w przypadku nieskutecznego wniesienia zażalenia, podejrzany może wnieść do prokuratora o uchylenie środka zapobiegawczego na każdym etapie postępowania. W takim wniosku należy wskazać okoliczności, które uzasadniają uchylenie środka. Argumentacja podejrzanego powinna między innymi zmierzać do przekonania prokuratora, że stosowanie środka zapobiegawczego jest już niecelowe oraz wskazywać, że podejrzany nie będzie utrudniać śledztwa. Na koniec warto zauważyć, iż w rezultacie złożenia wniosku może dojść do zamiany środka z surowszego na łagodniejszy.
Podsumowując, środki zapobiegawcze mogą zostać uchylone na każdym etapie śledztwa. W dużej mierze uchylenie zależy od aktywności samego podejrzanego, jego obrońcy oraz okoliczności życiowych podejrzanego. Nie bez znaczenia pozostaje również przebieg śledztwa i zakres wykonanych przez organy ścigania czynności.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w zwolnieniu z aresztu śledczego, odzyskaniu paszportu lub wynegocjowaniu wysokości poręczenia majątkowego – zapraszamy do kontaktu z kancelarią