Czy zarząd może swobodnie dysponować majątkiem spółki z o.o.?

dysponować majątkiem spółki


Nie ulega wątpliwości, że zarząd spółki z o.o. posiada szerokie kompetencje i może dysponować majątkiem spółki. Jednak dysponowanie majątkiem ma prawne ograniczenia, a członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność za wykonywanie swoich obowiązków. Odpowiedzialność może mieć zarówno wymiar odszkodowawczy jak i karny. W najłagodniejszym wypadku członek zarządu traci zaufanie wspólników spółki i traci stanowisko. W niniejszym wpisie krótko omawiamy kwestie związane z zarządem spółką z o.o. wymagające szczególnej uwagi ze strony zarządu.


Wypłata środków z konta spółki

Niejednokrotnie w obrocie gospodarczym członkowie zarządu (zwłaszcza, gdy są jednocześnie wspólnikami) utożsamiają spółkę ze swoją własną działalnością. Niestety takie podejście nie jest trafne, a co więcej może spowodować kłopoty w przyszłości. Spółka to zupełnie inny podmiot, niezależny od członków zarządu i wspólników.

Rekomendujemy daleko idącą ostrożność w zakresie wypłat z kont bankowych spółki. Pomijając – niezwykle zresztą istotne – kwestie związane z rachunkowością i podatkami, wypłata środków z konta bankowego spółki przez zarząd zawsze musi mieć podstawę prawną (np. uchwała o podziale zysku) i faktyczną (np. realizacja umowy w ramach bieżącej działalności spółki). Brak podstaw do wypłaty pieniędzy stanowi działanie na niekorzyść spółki.

Przykład: nie jest dozwolone, aby członek zarządu pokrył ze środków spółki mandat drogowy. Nie ma znaczenia, że mandat dotyczy poruszania się przez członka zarządu autem spółki w celach służbowych. Mandat drogowy dotyczy tylko sprawcy wykroczenia drogowego (czyli członka zarządu) i jego majątku. Dokonując zapłaty mandatu ze środków spółki członek zarządu naraża się na odpowiedzialność odszkodowawczą względem spółki.


Jak dysponować majątkiem spółki przy transakcjach dotyczących przedsiębiorstwa i nieruchomości, przekraczających kapitał zakładowy oraz transakcjach z członkami zarządu?

Członkowie zarządu, choć mają szerokie uprawnienia, nie mogą wykonać pewnych czynności związanych z majątkiem spółki bez zgody zgromadzenia wspólników.

Przede wszystkim zarząd spółki bez uchwały wspólników nie może sprzedać, wydzierżawić ani obciążyć hipoteką lub zastawem majątku spółki służącego do prowadzenia działalności gospodarczej. Równie rygorystyczne podejście dotyczy sprzedaży oraz nabywania nieruchomości przez spółkę. Należy podkreślić, że w przypadku nieruchomości istnieje możliwość pozbawienia wspólników wpływu na transakcje związane z nieruchomościami w drodze zmiany umowy spółki.

Co do zasady zarząd nie może również dysponować majątkiem spółki o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego bez wcześniejszej uchwały wspólników. Jednak także w tej sytuacji można uniknąć takiej konieczności dzięki odpowiedniemu skonstruowaniu umowy spółki.

Członkowie zarządu nie mogą również pozyskać ze spółki pożyczki, kredytu lub poręczenia bez zgody zgromadzenia wspólników oraz bez udziału pełnomocnika wybranego przez zgromadzenie lub bez udziału rady nadzorczej.


Na koniec wskazujemy, że niedopełnienie nakazanych przepisami formalności może skutkować dalekosiężnymi konsekwencjami zarówno dla członków zarządu (nieotrzymanie absolutorium, odwołanie z zarządu, sprawa odszkodowawcza, sprawa karna) jak i dla spółki (nieważność umowy, konieczność odzyskania bezprawnie wypłaconych środków, procesy z członkami zarządu).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w związku ze sprawami spółki z o.o. – zapraszamy do kontaktu

Kontakt

Podobne wpisy:

  1. Nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków w spółce z o.o.
  2. Uchylenie uchwały w spółce z o.o.
  3. Odpowiedzialność karna członków zarządu spółki z o.o.. Kiedy zarząd spółki może popełnić przestępstwo?
  4. Jakie konsekwencje grożą za zadłużanie spółki z o.o.?
  5. Wyłączenie wspólnika w spółce prawa handlowego
  6. Powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólnika
  7. Jednoosobowa spółka z o.o. – aspekty praktyczne
  8. Spółki po nowemu. Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych (ksh).